Tenis eğitimi alan üniversite öğrencilerinde kronotip ve performans ilişkisi
The relationship between chronotype and performance in university students receiving tennis training
- Tez No: 952930
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAL ARSLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma; tenis eğitimi alan üniversite öğrencilerinde Kronotip özelliklerine göre performans ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın örneklemi gönüllülük ilkesi esas alınarak belirlenen, en az 3 yıldır aktif olarak tenis sporu yapan, toplam 27 sporcu (yaş:22,29 ±1,32 boy:169,±0,10, ağırlık:65,48±12,68,BKİ:22,55±2,64) katılmıştır. Deneklerin boy uzunluğu ve vücut ağırlığı ölçümleri alınmış, katılımcıların Kronotip özelliklerini belirlemek için Pündük, Gür ve Ercan (2005) tarafından geliştirilen“İnsan Sirkadiyen Ritminde Sabahçıl ve Akşamcıl Tipleri Belirlemede Kendi Kendini Değerlendirme Formu”uygulanmış, ölçek sonucunda sporcular sabahçıl ve akşamcıl tip olarak 2 gruba ayrılmış, ITN testi uygulanmıştır. Bu araştırmada, veriler üzerinde uygulanacak istatistiksel testler seçilmeden önce, Shapiro-Wilk testi kullanılarak hata terimlerinin normal dağılım gösterip göstermediği değerlendirilmiştir. Grup içi karşılaştırmaları için bağımlı örneklem t-testi, gruplar arası karşılaştırmalar için ise bağımsız örneklem t-testi kullanılmıştır. Araştırma bulguları, ortalama ve standart sapma (Ort.±SS) olarak sunulmuş, verilerin istatistiksel analizi ve yorumları p0,05). Sonuç olarak çalışmada yapılan analizler neticesinde insan sirkandiyen ritminde sabahçıl veya akşamcıl tip olmasının tenis performansı üzerine etkisinde anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between chronotype characteristics and performance among university students receiving tennis training. The sample of the study consisted of 27 volunteer athletes (age: 22.29 ± 1.32; height: 169.0 ± 0.10 cm; weight: 65.48 ± 12.68 kg; BMI: 22.55 ± 2.64), all of whom had been actively playing tennis for at least three years. Participants' height and body weight were measured, and their chronotype characteristics were determined using the“Self-Assessment Questionnaire for Determining Morningness–Eveningness Types in Human Circadian Rhythm”developed by Pündük, Gür, and Ercan (2005). Based on the results of this scale, the athletes were divided into two groups: morning-type and evening-type. The International Tennis Number (ITN) test was administered to assess performance. Before selecting the statistical tests to be applied to the data, the Shapiro-Wilk test was used to assess whether the error terms were normally distributed. A paired sample t-test was used for within-group comparisons, while an independent sample t-test was used for between-group comparisons. The research findings were presented as mean and standard deviation (Mean ± SD), and statistical significance was accepted at the p0.05). As a result, the analyses conducted in this study indicate that being a morning-type or evening-type individual in terms of circadian rhythm does not have a statistically significant effect on tennis performance.