Ortaokul öğrencilerinin öğrenme ve yenilik becerilerinin bazı demografik özelliklere göre değişimi ve fen bilimleri dersi başarılarına etkisi
Change in secondary school students learning and innavation skills according to some demographic characteristics and its effect on science seccess
  1. Tez No: 952935
  2. Yazar: ASİYE ALTINTOP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER DERELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırma, ortaokul öğrencilerinin 21. yüzyıl becerileri kapsamında yer alan öğrenme ve yenilik becerilerinin bazı demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini ve bu becerilerin Fen Bilimleri dersi başarıları üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada öğrencilerin yaratıcılık, eleştirel düşünme, problem çözme, iletişim ve iş birliği becerileri değerlendirilmiştir. Araştırma tarama modeliyle gerçekleştirilmiş ve veri toplama aracı olarak Durumsal Yargı Testi (DYT) kullanılmıştır. Katılımcılar; İstanbul ili Küçükçekme bölgesindeki, Atatürk Ortaokulu, Mareşal Fevzi Çakmak Ortaokulu ve Küçükçekmece Ortaokulu'nda öğrenim gören 7. ve 8. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Veri analizleri sonucunda, cinsiyet, sınıf düzeyi, kardeş sayısı ve aylık gelir düzeyine göre beceri düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar çoğunlukla görülmemiştir. Ancak, problem çözme becerisi açısından aylık gelir düzeyine göre anlamlılığa yakın sonuçlar elde edilmiştir. Bu durum, özellikle orta gelir grubundaki öğrencilerin bazı beceri alanlarında daha güçlü performans gösterdiğini ortaya koymuştur. Araştırma bulguları, öğrenme ve yenilik becerilerinin bireysel ve çevresel faktörlerden etkilendiğini; ancak bu etkinin bazı durumlarda istatistiksel olarak sınırlı olduğunu göstermektedir. Elde edilen veriler, eğitim politikalarının farklılaştırılmış öğretim yöntemleri ve sosyoekonomik destek mekanizmalarıyla zenginleştirilmesi gerektiğine işaret etmektedir. Bu çalışma, ortaokul düzeyinde yürütülen fen bilimleri öğretiminin, öğrencilerin çok boyutlu becerilerinin gelişiminde stratejik bir rol oynayabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine whether secondary school students' learning and innovation skills—key components of 21st-century competencies—vary according to certain demographic variables and whether these skills influence their academic achievement in science courses. The research focuses on creativity, critical thinking, problem solving, communication, and collaboration skills. The study was conducted using a survey model, and data were collected through a Situational Judgment Test (SJT). The participants consisted of 7th and 8th-grade students from Atatürk Secondary School, Mareşal Fevzi Çakmak Secondary School, and Küçükçekmece Secondary School, located in the Küçükçekmece district of Istanbul, Türkiye. Statistical analyses indicated that demographic factors such as gender, grade level, number of siblings, and monthly income mostly did not yield significant differences in students' skill levels. However, a near- significant difference was found in problem-solving skills based on income level, with students in the middle- income group performing slightly better in this domain. The findings suggest that learning and innovation skills are influenced by individual and environmental factors, though this influence may be limited in statistical terms. The results highlight the need for differentiated teaching strategies and supportive educational policies tailored to diverse socioeconomic backgrounds. This study emphasizes that science education at the secondary school level can play a critical role in the development of students' multidimensional competencies.