Yas yaşamış üniversite öğrencilerinde duygu düzenleme güçlüğü ile öz şefkat arasındaki ilişki
The relationship between difficulty in emotion regulation and self-compassion in bereaved university students
  1. Tez No: 952945
  2. Yazar: AYŞEGÜL KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR AKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı, yas yaşamış üniversite öğrencilerinde duygu düzenleme güçlüğü ile öz şefkat arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırma, ilişkisel tarama modeli kapsamında nicel yöntemle yürütülmüştür. Araştırma, Türkiye'deki üniversitelerde öğrenim gören ve yas yaşamış, 18-35 yaş aralığındaki bireyler ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini ise 154 kadın ve 70 erkek olmak üzere toplam 224 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği, Yas Ölçeği ve Öz Şefkat Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Veriler SPSS 27 programı ile analiz edilmiş; normal dağılım özelliği gözlenmediğinden analizlerde non-parametrik testler (Spearman rho korelasyonu, Mann Whitney U ve Kruskal-Wallis H testi) kullanılmıştır. Sonuçlarda, yas ölçeği genel puanları ile öz şefkat ölçeği genel puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu, katılımcıların öz şefkat düzeylerinin orta düzeyde, yas tepkilerinin ise yüksek düzeyde olduğu saptanmıştır. Öte yandan araştırmadaki katılımcıların yas düzeyinin öz şefkat düzeyini anlamlı ve pozitif yönde; duygu düzenleme güçlüğünü ise anlamlı ve negatif yönde yordadığı belirlenmiştir. Özellikle“duygularını kabul etmede güçlük”ve“dürtüsel davranış”alt boyutlarında yüksek düzeyde negatif korelasyon saptanmıştır. Bu sonuçlar incelendiğinde, yas yaşayan bireylerin duygusal zorluklarla başa çıkma biçimlerinin öz şefkat düzeyleri ve duygularını düzenleme kapasiteleriyle yakından ilişkili olduğunu göstermektedir. Çalışma, üniversitelerde yas sürecine özgü psikolojik danışmanlık hizmetlerinin yapılandırılmasının önemini vurgulamakta ve psikolojik dayanıklılığı artırmaya yönelik müdahalelere katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between emotion regulation difficulties and self-compassion among university students who have experienced grief. The research was conducted using a quantitative method within the framework of a relational screening model. The study population consisted of individuals aged 18–35 who are studying at universities in Turkey and have experienced bereavement. The sample included a total of 224 students, comprising 154 females and 70 males. Data were collected through the Socio-Demographic Information Form, the Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS), the Grief Scale, and the Self-Compassion Scale. Analyses were conducted using SPSS 27. As the data did not show a normal distribution, non-parametric tests (Spearman's rho correlation, Mann-Whitney U, and Kruskal-Wallis H tests) were employed. The results indicated a statistically significant relationship between the total scores of the grief and self-compassion scales. Participants' self-compassion levels were found to be moderate, while their grief responses were high. Furthermore, grief levels significantly and positively predicted self-compassion levels, and significantly and negatively predicted emotion regulation difficulties. Particularly strong negative correlations were found in the subdimensions of“difficulty accepting emotions”and“impulsive behaviors.”These findings suggest that the ways in which individuals cope with emotional difficulties following bereavement are closely related to their levels of self-compassion and capacity for emotion regulation. The study emphasizes the importance of developing psychological counseling services tailored to the grieving process in university settings and aims to contribute to interventions that enhance psychological resilience.