Dönüştürücü liderliğin strateji geliştirme becerisi üzerine etkisinde örgütsel öğrenmenin aracılık rolü
The mediating role of organizational learning in the effect of transformational leadership on strategy development
- Tez No: 952946
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışmasında, dönüştürücü liderliğin strateji geliştirme becerisi üzerine etkisinde örgütsel öğrenmenin aracılık rolünün incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda; Türkiye sınırları içerisinde faaliyet gösteren işletmelerde görev yapmakta olan katılımcılardan anket tekniği ile veri toplanmış olup 212 anket formu çeşitli istatistiksel analizlere tabi tutulmuştur. Çalışmanın kavramsal çerçeve bölümünde dönüştürücü liderlik, örgütsel öğrenme ve strateji geliştirme kavramları üzerinde durulmaktadır. Lider ve liderlik kavramları açıklandıktan sonra farklı liderlik yaklaşımlarına değinilmiş ve dönüştürücü liderlik kavramı irdelenmiştir. İkinci olarak; örgütsel öğrenme kavramına yer verilmiş ve örgütsel öğrenmenin önemi, özellikleri ve örgütsel öğrenmeyi etkileyen faktörler üzerinde durulmuştur. Son olarak; strateji, stratejik yönetim ve strateji geliştirme süreci kavramları açıklanmıştır. Ayrıca dönüştürücü liderliğin strateji geliştirme becerisi ve örgütsel öğrenme ile ilişkisi, örgütsel öğrenmenin strateji geliştirme becerisi ile ilişkisi ve bu üç kavramın birbirleri ile etkileşimleri kavramsal çerçevede ele alınmıştır. Araştırma bulgularına ulaşabilmek için; normallik testleri, basit doğrusal (lineer) regresyon analizi, Hayes (Process) analizi, bağımsız gruplar (ilişkisiz örneklemler) t testi, bağımsız gruplar için tek yönlü varyans analizi (ANOVA), LSD çoklu karşılaştırma (post-hoc) testleri kullanılmıştır. Bağımsız gruplar arasında bulunan anlamlı farklılıkların büyüklüğünü değerlendirmek için Cohen' s d etki büyüklüğü hesaplamaları kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda elde edilen bulgular; dönüştürücü liderliğin strateji geliştirme becerisi ve örgütsel öğrenme üzerinde anlamlı bir etkisi olduğunu, örgütsel öğrenmenin strateji geliştirme becerisi üzerinde anlamlı bir etkisi olduğunu ve dönüştürücü liderliğin strateji geliştirme becerisi üzerine etkisinde örgütsel öğrenmenin aracılık rolü bulunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the mediating role of organizational learning in the effect of transformational leadership on strategy development skills. In this context; data was collected from participants who work in businesses operating within the borders of Turkey using a survey technique, and 212 survey forms were subjected to various statistical analyses. In the conceptual framework section of the study, the concepts of transformational leadership, organizational learning and strategy development are emphasized. After explaining the concepts of leader and leadership, different leadership approaches are mentioned and the concept of transformational leadership is examined. Secondly, the concept of organizational learning is included and the importance of organizational learning, its characteristics and the factors affecting organizational learning are emphasized. Finally, the concepts of strategic management and strategy development are explained. Furthermore, the relationship of transformational leadership with strategy development skills and organizational learning, the relationship of organizational learning with strategy development skills and the interactions of these three concepts are discussed in the conceptual framework. In order to reach the research findings; normality tests, simple linear regression analysis, Hayes (Process) analysis, independent groups (unrelated samples) t test, one-way analysis of variance (ANOVA) for independent groups, LSD multiple comparison (post-hoc) tests were used. Cohen' s d effect size calculations were used to evaluate the magnitude of significant differences found between independent groups. The findings obtained as a result of the analyses performed show that transformational leadership has a significant effect on strategy development skills and organizational learning; organizational learning has a significant effect on strategy development skills; and organizational learning has a mediating role in the effect of transformational leadership and strategy development skills.