Küresel terörle mücadele yöntemlerinin değişim ve dönüşümünün stratejik analizi
Strategic analysis of the change and transformation of global counterterrorism methods
- Tez No: 952944
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜŞTÜ SALİM SAVAŞ BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma küresel terörle mücadele stratejilerinin değişim ve dönüşümünün anlaşılması amacıyla gerçekleştirilmiştir. 11 Eylül 2001 tarihinde ABD'ye yönelik gerçekleştirilen terör saldırıları ile, yeni terörizm kavramı sıklıkla tartışılmaya başlamıştır. Bu kavram ardıllarından daha ölümcül olduğu varsayılan İslamcı Terörizm ile ilişkilendirilmiştir. Bu durumun bilimsel açıdan tespit edilmesi amacıyla 11 Eylül 2001 tarihli terör saldırıları sonrasında NATO'nun karşılaştığı terörizmin yapısal olarak anlaşılması amacıyla analiz edilmesi ve uygulamaya aldığı terörle mücadele stratejilerinin tespit edilerek terör mağdurlarının azaltılması açısından ne kadar başarılı olduğunun değerlendirilmesi planlanmıştır. Araştırma kapsamında incelenecek terör örgütleri ABD, CIA, Birleşik Krallık ve Kanada tarafından terör örgütü olarak nitelendirilen örgütlerden seçilmiştir. Seçilen örgütler Alex P. Schmid'in terörizm tipolojisi doğrultusunda sınıflandırılarak ideolojik motivasyonları bağlamında ayrıma tabi tutulmuştur. Ayrım sonucunda Küresel Terörizm Veri tabanı (GTD) Kullanılarak tanımlayıcı ve regresyona dayalı analizler gerçekleştirilmiştir. NATO stratejilerinin belirlenmesi için ise ittifakın terörle mücadele de mihenk taşı olarak belirlemiş olduğu tarihler kodlanarak gruplara ayrılmış ve strateji kümeleri oluşturulmuştur. Tez çalışmasında karma açıklayıcı yaklaşım tercih edilerek araştırmada kullanılacak nicel veri setleri nitel veriler ile desteklenmiştir. Araştırma sonucunda yeni terörizmin diğer bütün terörizm türlerine kıyasla daha ölümcül olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İslamcı örgütler incelenen ülke ve bölgelerin neredeyse tamamında daha fazla saldırı gerçekleştirmiş ve en fazla can kaybına neden olmuşlardır. Bu doğrultuda NATO'nun yeni teröre karşın yürütmüş olduğu stratejilerin teröre ilişkin can kayıplarını azaltma konusundaki başarısı zaman serisi analizleri ile incelenmiştir. Sonuç olarak NATO'nun terörle mücadele stratejilerinin doğrudan askeri müdahaleler içerdiği durumlarda kısa ve uzun vadeli başarılar elde ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand the change and transformation of global counterterrorism strategies. With the September 11, 2001 terrorist attacks on the United States, the concept of new terrorism has been frequently discussed. This concept has been associated with Islamist Terrorism, which is assumed to be more deadly than its successors. In order to determine this situation from a scientific point of view, it is planned to analyze the terrorism faced by NATO after the terrorist attacks of September 11, 2001 in order to understand it structurally and to evaluate how successful it has been in terms of reducing the victims of terrorism by determining the counter-terrorism strategies it has implemented. The terrorist organizations to be examined within the scope of the research were selected from organizations designated as terrorist organizations by the US, CIA, UK and Canada. The selected organizations were classified in line with Alex P. Schmid's typology of terrorism and separated in terms of their ideological motivations. As a result of the distinction, descriptive and regression-based analyses were conducted using the Global Terrorism Database (GTD). In order to determine NATO strategies, the dates determined by the alliance as a milestone in the fight against terrorism were coded and divided into groups and strategy clusters were formed. In the thesis study, a mixed explanatory approach was preferred and the quantitative data sets to be used in the research were supported by qualitative data. As a result of the research, it was concluded that new terrorism is more deadly than all other types of terrorism. Islamist organizations have carried out more attacks and caused the highest number of casualties in almost all of the countries and regions examined. Accordingly, the success of NATO's new counterterrorism strategies in reducing terrorism-related casualties has been analyzed through time series analysis. As a result, it has been found that NATO's counterterrorism strategies have achieved short and long-term successes when they include direct military interventions.