Spor bilimleri öğrencilerinde narsistik kişilik özelliklerinin beden algısı ve özgüven ile ilişkisi
The relationship between narcissistic personality traits and body perception and self-esteem in sports sciences students
  1. Tez No: 952947
  2. Yazar: NAZLI YILDIRIM YİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN ÇINAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada spor bilimleri öğrencilerinde narsistik kişilik özellikleri ile beden algısı ve özgüven arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modelindeki çalışmanın örneklem grubunu spor bilimleri fakültesi ve beden eğitimi ve spor yüksekokullarında eğitim gören 345 (Ortyaş = 22.03± 4.68) üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen öğrenciler“Narsistik Kişilik Envanteri”(NKE),“Bedeni Beğenme Ölçeği”(BBÖ) ve ''Özgüven Ölçeği''ni (ÖÖ) cevaplamışlardır. Parametrik testlerin temel varsayımlarının test edilmesinden sonra, verilerin analizinde bağımsız örneklemler için t-testi, ANOVA ve Pearson korelasyon istatistiki yöntemleri kullanılmıştır. T-testi sonuçları, cinsiyet değişkeninin“NKE”,“BBÖ”ve“ÖÖ”nin alt boyutlarında grupların ortalama puanları arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık olmadığını göstermektedir (p>0.05). Katılımcıların öğrenim gördüğü sınıf değişkenine göre yapılan ANOVA analizi sonuçlarına göre,“NKE”“BBÖ”ve“ÖÖ'nin ”iç özgüven“ ve ”dış özgüven" alt boyutlarında grupların ortalama puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu görülmüştür (p0.05) tespit edilmiştir. Olumlu bir beden algısına sahip bireylerin özgüven düzeylerinin yüksek olduğu ve bu durumun narsistik kişilik özellikleriyle pozitif yönde ilişkili olduğu görülmektedir. Ayrıca, NKE, BBÖ ve ÖÖ alt boyutları arasında anlamlı ve pozitif yönde ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between narcissistic personality traits, body image, and self-esteem among students of the Sports Sciences. The sample group of this study, which employed a relational survey model, consisted of 345 university students (Mean age = 22.03 ± 4.68) studying at the Faculty of Sports Sciences and the Schools of Physical Education and Sports. The participants were selected through a convenience sampling method and completed the Narcissistic Personality Inventory (NPI), the Body Appreciation Scale (BAS), and the Self-Esteem Scale (SES). Following the testing of the basic assumptions for parametric tests, the data were analyzed using independent samples t-test, ANOVA, and Pearson correlation statistical methods. The results of the t-test indicated that there were no statistically significant differences between groups in the sub dimensions of the Narcissistic Personality Inventory (NPI), Body Appreciation Scale (BAS), and Self-Esteem Scale (SES) based on the gender variable (p>0.05). However, according to the results of the ANOVA conducted based on the year of study, there were statistically significant differences in the mean scores of the groups in the NPI, BAS, and in both the internal and external self-esteem sub-dimensions of the SES (p0.05). Individuals with a positive body image tend to have higher levels of self-esteem, and this condition appears to be positively associated with narcissistic personality traits. Furthermore, significant and positive correlations were identified among the sub-dimensions of the NPI, BAS and SES.