Havalimanı mutfak çalışanlarının gıda güvenliği bilgisi ve etkileyen etkenlerin incelenmesi: İstanbul Havalimanı örneği
Investigation of food safety knowledge and influencing factors among airport kitchen staff: The case of Istanbul Airport
- Tez No: 952948
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırma, İstanbul Havalimanı mutfak çalışanlarının gıda güvenliği bilgi düzeylerini, hijyen uygulamalarını ve bu süreçleri etkileyen faktörleri değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Buradan yola çıkarak araştırmanın örneklemi zaman, para ve diğer etkenler nedeniyle İstanbul Havalimanın da faaliyet gösteren firmaların mutfaklarında çalışan personelden oluşturulmuştur. Çalışmada, veriler anket yöntemiyle toplanmış ve istatistiksel analizlerle SPSS 22.0 Programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmada, mutfak çalışanlarının bilgi düzeylerinin genel olarak yeterli olduğu, ancak hijyen protokollerine uyum konusunda bazı eksikliklerin bulunduğu tespit edilmiştir. Eğitim düzeyi, deneyim, çalışma ortamı ve yönetim desteği gibi faktörlerin, çalışanların gıda güvenliği bilgi düzeyleri ve uygulamaları üzerinde önemli bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Aynı zamanda araştırma bulguları, düzenli ve sürekli eğitim programlarının çalışanların bilgi düzeylerini artırmada kritik bir rol oynadığını göstermektedir. Ayrıca, çalışma ortamının fiziksel koşullarının iyileştirilmesi, çalışanların hijyen protokollerine uyumunu kolaylaştırabileceği, yönetim desteği ve gıda güvenliği kültürünün geliştirilmesi, çalışanların farkındalık düzeylerini ve motivasyonlarını artırarak, gıda güvenliği standartlarının sürdürülebilirliğinin sağlanmasının mümkün olabileceği değerlendirilmektedir. Çalışmada araştırmanın sonuçlarından elde edilen verilerden yararlanılarak havalimanı mutfaklarında gıda güvenliği uygulamalarını geliştirmek ve riskleri minimize etmek için somut öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the food safety knowledge levels, hygiene practices, and the factors affecting these processes among kitchen staff working at Istanbul Airport. Based on this objective, the research sample was composed of personnel working in the kitchens of companies operating within Istanbul Airport, due to constraints such as time, budget, and other factors. Data were collected through a survey method and analyzed using statistical methods with the SPSS 22.0 program. The research found that the overall knowledge levels of kitchen staff were generally adequate; however, there were certain deficiencies in compliance with hygiene protocols. It was determined that factors such as education level, work experience, working environment, and managerial support significantly influence employees' food safety knowledge and practices. Moreover, the findings indicate that regular and continuous training programs play a critical role in enhancing employees' knowledge levels. Additionally, improving the physical conditions of the working environment may facilitate compliance with hygiene protocols. Developing managerial support and fostering a food safety culture are also considered essential for increasing awareness and motivation among staff, thereby ensuring the sustainability of food safety standards. The study concludes with concrete recommendations to improve food safety practices and minimize risks in airport kitchen operations based on the obtained results.