Yetişkinlerde çevrim içi alışveriş bağımlılığı, aleksitimi ve başa çıkma tutumları arasındaki ilişkiler
Relationships between online shopping addiction, alexithymia, and coping attitudes on adults
- Tez No: 952953
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırma, yetişkinlerde çevrim içi alışveriş bağımlılığı, aleksitimi ve başa çıkma tutumları ile araştırmada ele alınan bazı sosyo-demografik özellikler arasındaki ilişkiyi ve farklılaşmayı incelemek amacıyla yapılmıştır. Buna ek olarak, çevrim içi alışveriş bağımlılığı, başa çıkma tutumları ve aleksitimi düzeyi arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı ve aleksitimi ve başa çıkma tutumlarının çevrim içi alışveriş bağımlılığını yordayıp yordamadığının da ele alınması hedeflenmiştir. İlişkisel tarama modeliyle gerçekleştirilen araştırmaya 18 yaşından büyük, hayatında en az bir kez çevrim içi alışverişi deneyimlemiş 339 kadın ve 81 erkek olmak üzere toplam 420 kişi katılım sağlamıştır. Araştırmaya katılan kişilere sosyo-demografik bilgi formu, Çevrim İçi Alışveriş Bağımlılığı Ölçeği, Toronto Aleksitimi Ölçeği ve Başa Çıkma Tutumları Ölçeği Kısa Formu uygulanarak veriler elde edilmiştir. Araştırmada sürecinde SPSS 27 programı kullanılarak toplanan veriler analiz edilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla Pearson korelasyon analizi, ölçek ortalamalarını karşılaştırmak için ANOVA ve yordayıcı etkileri belirlemek üzere regresyon analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular hem aleksitimi hem de başa çıkma tutumlarının bireylerin çevrim içi alışveriş bağımlılığı düzeylerinde anlamlı rol oynadığını göstermektedir. Aleksitimi düzeyi arttıkça çevrim içi alışveriş bağımlılığı eğiliminin yükseldiği, başa çıkma tutumlarında ise özellikle işlevsel olmayan stratejilerin (kaçınma-sakınma) çevrim içi alışveriş bağımlılığıyla zayıf düzeyde de olsa ilişkili olduğu görülmüştür. Kadın katılımcıların, erkek katılımcılara kıyasla çevrim içi alışverişe daha fazla yöneldiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship and differences between online shopping addiction, alexithymia, coping strategies and certain socio-demographic variables among adults. In addition, it aimed to investigate whether there is a significant relationship between online shopping addiction, coping styles, and levels of alexithymia, and whether alexithymia and coping styles predict online shopping addiction. A total of 420 individuals (339 women and 81 men) who were over the age of 18 and had experienced online shopping at least once in their lives participated in the study, which was conducted using a relational screening model. Data were collected using a socio- demographic information form, the Online Shopping Addiction Scale, the Toronto Alexithymia Scale, and the Coping Orientations to Problems Experienced Inventory – Revised. The data were analyzed using SPSS 27 software. Pearson correlation analysis was used to determine relationships between variables, ANOVA was employed to compare scale mean scores, and regression analysis was conducted to identify predictive effects. The findings indicated that both alexithymia and coping strategies play a significant role in individuals' levels of online shopping addiction. As alexithymia levels increased, the tendency toward online shopping addiction also increased. Regarding coping strategies, particularly maladaptive strategies (avoidance) showed a weak but significant association with online shopping addiction. It was also found that female participants were more prone to online shopping than male participants.