Proje tabanlı öğretim yaklaşımına uygun işlenen bilişim teknolojileri ve yazılım dersinin öğrencilerin bilişsel süreçlerine etkileri
Impacts of implementing a project-based instruction approach in computing technologies and software courses on students' cognitive processes
- Tez No: 952988
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KÜRŞAT ERÜMİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerinin hızla gelişmesi, eğitim alanında yenilikçi öğretim yaklaşımlarının benimsenmesini zorunlu kılmaktadır. Özellikle bilişim teknolojileri ve yazılım dersi gibi uygulama ağırlıklı derslerde, öğrencilerin sadece teorik bilgileri öğrenmesi değil, aynı zamanda problem çözme, yaratıcılık ve iş birliği gibi 21. yüzyıl becerilerini etkin şekilde kazanması büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, Proje Tabanlı Öğretim Yaklaşımı; öğrencilerin öğrendiklerini gerçek yaşam senaryolarıyla ilişkilendirerek öğrenme sorumluluğunu üstlenmelerine, aktif katılım sağlamalarına ve derinlemesine düşünme becerilerini geliştirmelerine olanak tanımaktadır. Bu araştırmanın temel amacı; Proje tabanlı öğretim yaklaşımına uygun olarak işlenecek 6. sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi konularının öğretimi için mühendislik tasarımı ilkelerine göre tasarlanmış etkinliklerin öğrencilerin yaratıcılık, eleştirel düşünme, bilgi işlemsel düşünme becerilerine olan etkilerini keşfetmektir. Araştırmanın çalışma grubu 2024-2025 Eğitim Öğretim yılı güz döneminde Giresun iline bağlı bir devlet okulunun 6. sınıfında öğrenim gören 40 ortaokul öğrencisinden oluşmaktadır. Öğrencilerin yaratıcılık, eleştirel düşünme ve bilgi işlemsel düşünme becerileri üzerindeki etkileri, ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen ve karma yöntem kullanılarak 6 haftalık bir süreçte araştırılmıştır. Nicel ölçme araçları, öğrencilerin bilişsel becerilerindeki gelişimi ölçerken; nitel ölçme araçları, bu gelişimlerin süreç içindeki deneyim ve algılarını derinlemesine ölçmeyi amaçlamıştır. Veri toplama araçları arasında ölçekler, gözlemler, öğrenci görüşleri, açık uçlu sorular ve klinik mülakatlar yer almış, böylece öğrencilerin bilişsel süreçlerine dair kapsamlı ve çok boyutlu veriler elde edilmiştir. Araştırma bulguları, proje tabanlı öğrenme ve mühendislik tasarım ilkelerine göre hazırlanan etkinliklerin öğrencilerin yaratıcılık, eleştirel düşünme ve bilgi işlemsel düşünme becerilerini olumlu yönde geliştirdiğini göstermektedir. Nitel veriler, öğrencilerin aktif katılımını sağladığını ve öğrenme deneyimlerinin yaratıcı, bilgi işlemsel ve eleştirel düşünme becerileriyle desteklendiğini göstermektedir. Araştırma sonuçları doğrultusunda, bilişim teknolojileri ve yazılım derslerinde proje tabanlı öğrenme yaklaşımının yaygınlaştırılması, mühendislik tasarım ilkelerinin etkin kullanımı ve öğrenci merkezli etkinliklerin artırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The rapid development of information and communication technologies necessitates the adoption of innovative teaching approaches in education. Especially in practice-oriented courses such as information technology and software classes, it is crucial not only for students to learn theoretical knowledge but also to effectively acquire 21st-century skills such as problem-solving, creativity, and collaboration. In this context, the Project-Based Learning Approach enables students to take responsibility for their learning by relating what they have learned to real-life scenarios, ensuring active participation and fostering deep thinking skills. The primary aim of this study is to explore the effects of activities designed according to engineering design principles, to be implemented in the 6th grade Information Technologies and Software course topics based on the project-based learning approach, on students' creativity, critical thinking, and computational thinking skills. The study group consists of 40 middle school students enrolled in the 6th grade at a public school in Giresun during the fall semester of the 2024-2025 academic year. The effects on students' creativity, critical thinking, and computational thinking skills were investigated over a 6-week period using a mixed-methods approach with a pre-test/post-test control group quasi-experimental design. While quantitative measurement tools assessed the development of students' cognitive skills, qualitative tools aimed to deeply measure their experiences and perceptions throughout the process. Data collection tools included scales, observations, student opinions, open-ended questions, and clinical interviews, thus obtaining comprehensive and multidimensional data on students' cognitive processes. The research findings indicate that activities prepared according to project-based learning and engineering design principles positively improved students' cognitive skills, particularly in creativity, critical thinking, and computational thinking. Qualitative data showed that these activities ensured students' active participation and that the learning experiences were supported by creative, computational, and critical thinking skills. Based on the research results, it is recommended to expand the use of project-based learning approaches in information technology and software courses, to effectively apply engineering design principles, and to increase student-centered activities.