Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinde psikolojik dayanıklılık, denetim odağı ile depresyon, anksiyete ve stres ilişkisi
Psychological endurance, depression, anxiety and stress relationship with the focus of audit in Sports Scienses Faculty students
  1. Tez No: 952995
  2. Yazar: FATİH GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVZAT MUTLUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmada, Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinde psikolojik dayanıklılığın cinsiyet, yaş, kardeş sayısı, doğum sırası, anne baba öğrenim düzeyi, ailenin gelir düzeyi, denetim odağı ile depresyon, anksiyete ve stres ile ilişkisi incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, 2021-2022 eğitim öğretim yılında Balıkesir Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesine devam eden 290 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Durak (2002) tarafından Türkçeye uyarlama çalışması yapılan“Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği-IIIR”; Dağ (1991) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“İç- Dış Kontrol Odağı Ölçeği”; Türkçe'ye uyarlaması Bilgel ve Bayram, (2010) tarafından yapılan“Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği (DASS-42)”ile araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Toplanan veriler, SPSS 25.0 for Windows paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada, bağımsız grup t-testi, tek yönlü varyans analizi (One Way Anova) ve pearson momentler çarpım korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin psikolojik dayanıklılık düzeyleri ile cinsiyet, kardeş sayısı ve anne baba öğrenim durumu arasında anlamlı bir farklılık olmadığı, psikolojik dayanıklılık ile yaş ve doğum sırası arasında da bir ilişki olmadığı belirlenmiştir. Çalışmada, Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin psikolojik dayanıklılık ile gelir düzeyi arasında anlamlı bir fark olduğu, aylık geliri çok iyi, iyi ve orta olanların psikolojik dayanıklılık ölçeği puan ortalamalarının aylık geliri ortanın altı ve kötü olanlara göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Ayrıca psikolojik dayanıklılık ile denetim odağı arasında düşük düzeyde negatif yönde; depresyon, anksiyete ve stres ile orta düzeyde ve negatif yönde bir ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship of psychological resilience with gender, age, number of siblings, birth order, parental education level, family income level, locus of control, and depression, anxiety and stress were investigated in Faculty of Sport Sciences students. The sample of the research consists of 290 students attending Balıkesir University Faculty of Sport Sciences in the 2021-2022 academic year.“Psychological Resilience Scale-IIIR”, which was adapted into Turkish by Durak (2002) as a data collection tool in the research;“Internal-External Locus of Control Scale”adapted into Turkish by Dağ (1991);“Depression Anxiety Stress Scale (DASS-42)”adapted into Turkish by Bilgel and Bayram, (2010) and“Personal Information Form”prepared by the researcher were used. The collected data were analyzed using the SPSS 25.0 for Windows package program. In the research, independent group t-test, one-way analysis of variance (One Way Anova) and Pearson product moment correlation coefficient were used. As a result of the research, it was determined that there was no significant difference between the psychological resilience levels of the Faculty of Sport Sciences students and gender, the number of siblings and the educational status of their parents, and there was no relationship between psychological resilience and age and birth order. In the study, it was determined that there was a significant difference between the resilience and income level of the students of the Faculty of Sport Sciences, and that the mean scores of the psychological resilience scale of those with very good monthly income, good and medium monthly income were higher than those with a monthly income below the average and poor. In addition, there is a low level of negative correlation between resilience and locus of control; It was found that there is a moderate and negative relationship with depression, anxiety and stress.