Sağlık bakım hizmetleri sağlayıcılarının öz yeterlilik inanç düzeyleri ile memnuniyet düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi: Edirne ili örneği
An examination of the relationship between self-efficacy beliefs and job satisfaction levels of healthcare providers: The case of Edirne province
  1. Tez No: 952997
  2. Yazar: YAŞANUR TEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUZAN ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışması, Edirne ilinde görev yapan sağlık bakım hizmetleri sağlayıcılarının öz yeterlilik inanç düzeyleri ile iş memnuniyeti düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Öz yeterlilik, bireylerin belirli görevleri başarıyla yerine getirebileceklerine dair sahip oldukları içsel inancı ifade ederken; iş memnuniyeti, bireylerin yaptıkları işten duydukları genel tatmin düzeyini kapsamaktadır. Özellikle hemşirelik gibi stres düzeyi yüksek ve insanla yoğun etkileşim gerektiren meslek gruplarında, bu iki kavram arasındaki ilişkinin anlaşılması hem bireysel refah hem de hizmet kalitesinin artırılması açısından stratejik öneme sahiptir. Araştırma nicel bir desenle yürütülmüş ve örneklem grubunu Edirne ili Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde görev yapan 361 hemşire oluşturmuştur. Veriler, öz yeterlilik ve iş memnuniyetine ilişkin ölçekler aracılığıyla toplanmış ve istatistiksel analizlerde korelasyon, regresyon ve varyans analizi yöntemleri kullanılmıştır. Bulgular, hemşirelerin öz yeterlilik düzeylerinin genel olarak yüksek olduğunu; ancak bu değişkenin iş memnuniyetini istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yormadığını ortaya koymuştur. Bununla birlikte, eğitim düzeyi ve çalışma şekli gibi bazı demografik değişkenlerin hem öz yeterlilik hem de iş memnuniyeti açısından anlamlı farklılıklar yarattığı görülmüştür. Özellikle yüksek lisans mezunu ve sürekli gündüz çalışan hemşirelerin öz yeterlilik ve iş memnuniyeti düzeylerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, sağlık kurumlarında çalışan memnuniyetini artırmak ve hizmet kalitesini güçlendirmek için bireysel psikolojik kaynakların desteklenmesi gerektiğini göstermektedir. Yönetim politikalarının, çalışanların öz yeterlilik algısını güçlendirecek biçimde düzenlenmesi ve pozitif iş ortamlarının oluşturulması, sağlık çalışanlarının verimliliğini artıracak ve sağlık hizmetlerinin sürdürülebilirliğine katkı sunacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis study was conducted to determine the relationship between the self-efficacy belief levels and job satisfaction levels of healthcare service providers working in Edirne province. While self-efficacy refers to the internal belief that individuals have that they can successfully perform certain tasks, job satisfaction covers the general satisfaction level that individuals feel from their work. Especially in occupational groups such as nursing, which have high levels of stress and require intense interaction with people, understanding the relationship between these two concepts is of strategic importance in terms of both individual well-being and increasing service quality. The research was conducted with a quantitative design and the sample group consisted of 361 nurses working at Trakya University Medical Faculty Hospital in Edirne province. Data were collected through scales related to self-efficacy and job satisfaction, and correlation, regression and variance analysis methods were used in statistical analyses. The findings revealed that the self-efficacy levels of nurses were generally high; however, this variable did not statistically significantly predict job satisfaction. However, it was observed that some demographic variables such as education level and working style created significant differences in terms of both self-efficacy and job satisfaction. It was determined that especially nurses with a master's degree and those working continuously during the day had higher self-efficacy and job satisfaction levels. These results highlight the need to strengthen individual psychological resources to increase employee satisfaction and improve service quality in healthcare institutions. Organizational policies that support the development of employees' self-efficacy beliefs and promote positive work environments will enhance workforce productivity and contribute to the sustainability of healthcare services.