Sosyal medya bağımlılığının erken dönem uyumsuz şemalar ve antisosyal davranış ile ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship of social media addiction with early maladaptive schemas and antisocial behavior
  1. Tez No: 952998
  2. Yazar: DENİZ ARKMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN ÇINAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyal medya bağımlılığı ile erken dönem uyumsuz şemalar ve antisosyal davranışlar arasındaki ilişkileri incelemektir. İlişkisel tarama modeliyle desenlenen çalışma, 18 yaş ve üzerindeki 320 katılımcıdan elde edilen verilerle yürütülmüştür. Veriler Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği – Yetişkin Formu, Young Şema Ölçeği – Kısa Form 3 (YSÖ-KF3) ve Antisosyal Davranış Ölçeği aracılığıyla toplanmış; analizlerde betimsel istatistikler, t-testi, tek yönlü ANOVA, Pearson korelasyon ve çoklu regresyon yöntemleri kullanılmıştır. Korelasyon analizleri sonucunda, sosyal medya bağımlılığı ile statü arayıcılık, terk edilme, kusurluluk, kuşkuculuk ve sosyal izolasyon şemaları arasında anlamlı ve pozitif ilişkiler olduğu bulunmuştur. Çoklu regresyon analizleri ise sosyal medya bağımlılığı düzeylerinin statü arayıcılık, kusurluluk, terk edilme ve kendini feda (negatif yönde) şemaları tarafından anlamlı şekilde yordandığını göstermektedir. Antisosyal davranış düzeylerinin ise kuşkuculuk, sosyal izolasyon, kendini feda (negatif yönde), statü arayıcılık, büyüklenmecilik ve dayanıksızlık/karamsarlık şemaları tarafından anlamlı biçimde yordandığı saptanmıştır. Demografik değişkenler bağlamında; yaş, kardeş sayısı ve medeni durumun sosyal medya bağımlılığı, antisosyal davranış ve bazı şema alanları üzerinde anlamlı farklılıklar oluşturduğu belirlenmiştir. Bu bulgular, sosyal medya bağımlılığının yalnızca teknolojik araçların kullanımına indirgenemeyeceğini; bireyin bilişsel yapılanmaları, geçmiş yaşantıları ve davranışsal örüntüleriyle yakından ilişkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between social media addiction, early maladaptive schemas, and antisocial behaviors. The research was designed using the relational screening model and conducted with data obtained from 320 participants aged 18 and above. Data were collected through the Social Media Addiction Scale – Adult Form, the Young Schema Questionnaire – Short Form 3 (YSQ-S3), and the Antisocial Behavior Scale. Descriptive statistics, t-tests, one-way ANOVA, Pearson correlation, and multiple regression analyses were used to evaluate the data. Pearson correlation analyses revealed significant positive relationships between social media addiction and the schemas of status seeking, abandonment, defectiveness, mistrust/abuse, and social isolation. Multiple regression analyses showed that social media addiction levels were significantly predicted by status seeking, defectiveness, abandonment, and self-sacrifice (negatively). In addition, antisocial behavior levels were significantly predicted by the schemas of mistrust/abuse, social isolation, self-sacrifice (negatively), status seeking, entitlement/grandiosity, and vulnerability to harm or illness. In terms of demographic variables, age, number of siblings, and marital status were found to create significant differences in social media addiction, antisocial behavior, and certain schema domains. These findings indicate that social media addiction cannot be reduced solely to the use of technological tools; rather, it is closely related to individuals' cognitive structures, past experiences, and behavioral patterns.