Eğitim kurumlarında demografik özellikler ile motivasyon düzeyi ilişkisi
The relationship between demographic characteristics and motivation level in educational institutions
  1. Tez No: 952999
  2. Yazar: BERRİN KENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ANIL SAYİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, eğitim kurumlarında çalışan bireylerin demografik özellikleri ile motivasyon düzeyleri arasındaki ilişkiyi ayrıntılı bir şekilde incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada ele alınan demografik değişkenler; cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim düzeyi, kurum içindeki görev kademesi, istihdam türü, mevcut kurumda çalışma süresi ve toplam mesleki deneyimdir. Motivasyon, başarı olasılığı, meydan okuma, korku ve ilgi olmak üzere dört alt boyutta analiz edilmiş; ayrıca katılımcıların genel motivasyon düzeyleri de ölçülmüştür. Verilerin analizinde Bağımsız Örneklem t- testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, cinsiyet ile genel motivasyon ya da alt boyutları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Buna karşılık, yaş, medeni durum, kurum içindeki görev kademesi ve toplam iş deneyimi, genel motivasyon ile birlikte meydan okuma ve korku alt boyutlarıyla anlamlı ilişkiler göstermiştir; ancak başarı olasılığı ve ilgi boyutlarıyla ilişki tespit edilmemiştir. Eğitim düzeyinin ise genel motivasyon ve ilgi boyutu ile anlamlı bir ilişkisi olduğu, diğer alt boyutlarla ilişkisinin bulunmadığı belirlenmiştir. İstihdam türü açısından, kamu veya özel kurumlarda kadrolu olarak çalışmanın; genel motivasyon ile birlikte meydan okuma ve korku boyutlarıyla ilişkili olduğu; ancak başarı olasılığı ve ilgi boyutlarıyla anlamlı bir ilişkisinin bulunmadığı görülmüştür. Bu sonuçlar, yaş, medeni durum, görev kademesi ve toplam mesleki deneyim gibi diğer demografik faktörler elde edilen bulgularla tutarlıdır. Son olarak, bireylerin mevcut kurumda çalıştıkları sürenin, genel motivasyon ve meydan okuma alt boyutlarıyla anlamlı bir ilişki gösterdikleri; diğer boyutlarla ise ilişkisinin bulunmadığı saptanmıştır. Sonuç olarak, yalnızca cinsiyet değişkeninin motivasyonla anlamlı bir ilişkisinin bulunmadığı belirlenmiş; diğer tüm demografik değişkenlerin motivasyonla çeşitli düzeylerde ilişkili olduğu görülmüştür. Bu nedenle, eğitim sektöründe yapılacak gelecekteki motivasyon araştırmalarında demografik faktörlerin dikkate alınması önerilmektedir. Anahtar Kelimeler Motivasyon, demografik değişkenler, eğitim kurumları
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine in detail the relationship between the demographic characteristics of individuals working in educational institutions and their motivation levels. The demographic variables considered in the study include gender, age, marital status, education level, professional level within the institution, type of employment, duration of employment at the current institution, and total professional experience. Motivation was analyzed through four sub-dimensions—probability of success, challenge, fear, and interest and overall motivation levels were also measured. Independent Samples t-tests and One-Way (ANOVA) were employed. According to the findings, there was no significant relationship between gender and either overall motivation or its sub-dimensions. In contrast, age, marital status, professional level within the institution, and total work experience were significantly associated with overall motivation as well as the challenge and fear sub-dimensions, but not with probability of success and interest sub-dimensions. Education level was significantly related to overall motivation and interest, but not to the other sub-dimensions. Regarding the type of employment, being employed in public or private institutions with a tenured position was found to be related to overall motivation as well as the challenge and fear dimensions, while no relationship was found with the probability of success and interest. These results are consistent with those obtained for other demographic factors such as age, marital status, professional level within the institution, and total work experience. Finally, the length of time individuals had worked at their current institution was significantly associated with overall motivation and the challenge sub-dimension, but not with the other dimensions. In conclusion, gender was the only demographic variable found to have no significant relationship with motivation. All other demographic variables showed varying degrees of association with motivation. Therefore, future studies on motivation in the education sector should take demographic factors into account. Keywords Motivation, demographic variables, educational institutions.