Arap Baharının Türkiye'nin Doğu Akdeniz politikalarına etkileri (2010-2020)
Effects of the Arab Spring on Turkey's Eastern Mediterranean policies (2010-2020)
- Tez No: 953001
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Arap Baharı, 2010 yılında Tunus'ta başlayan bir dönüşüm sürecidir. Bu süreçte Arap ülkelerinde ayaklanmalar görülmüştür. Halkın ayaklanmasındaki başlıca sebepler; ekonomi politikaları, yönetim, yaşam kalitesinin düşük derecede olması bu ayaklanmaları ortaya çıkartan faktörler olmuştur. Arap Baharının ortaya çıkmasıyla bölgede yeni bir kaos ortaya çıkmış ve Türk dış politikası dinamiklerini daha da ilerletmiştir. Arap Baharı' nın ortaya çıkmasıyla Doğu Akdeniz'de güç ve güvenlik paradigmaları değişikliğe uğramıştır. Bu değişikliklerden etkilenen ülkelerden biri de Türkiye'dir. Türkiye, Arap Baharında stratejik derinliğin önemini, yumuşak güç ile dış politikasına yansıtmak yönünde bir strateji yolu izlemiştir. Fakat Arap Baharı sonrası Türk dış politikası, iç politika ve küresel-bölgesel düzeyde birbirlerine paralel olarak ilerleyen gelişmeler sonucu yumuşak gücü diplomasi envanterine ekleyecek bir durumda değişim geçirmiştir. Bölgesel ve küresel düzeyde yaşanan gelişmeler Türkiye'yi en çok Doğu Akdeniz çerçevesinde etkilemiştir. Bu durumda betimsel bir çalışmadan yararlanılarak Türk dış politikasındaki dönüşüm süreci, Arap Baharı' nın Türkiye'nin Doğu Akdeniz politikalarına etkilerine odaklanılarak incelenmiştir. Doğu Akdeniz jeopolitiğindeki gelişmeler kapsama dahil edilerek 2010-2020 yılları arasında Türk dış politikasının nasıl uygulandığını ortaya koymak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Arab Spring is a transformation process that began in Tunisia in 2010. During this process, uprisings were seen in Arab countries. The reasons for the people's uprising are economic policies, governance, and the low standard of living, which are the factors that affect the emergence of these uprisings. With the emergence of the Arab Spring, a new chaos emerged in the region and further advanced the dynamics of Turkish foreign policy. With the emergence of the Arab Spring, power and security paradigms in the Eastern Mediterranean have changed. One of the countries affected by these changes is Turkey. Turkey has followed a strategic path to reflect the importance of strategic depth in the Arab Spring to its foreign policy through soft diplomacy tools. However, after the Arab Spring, Turkish foreign policy has changed in a way that adds power tools to its diplomacy inventory because of parallel developments at the domestic policy and global-regional level. Developments at regional and global levels have affected Turkey most within the framework of the Eastern Mediterranean. In this case, the transformation process in Turkish foreign policy was examined by using the literature review method, focusing on the effects of the Arab Spring on Turkey's Eastern Mediterranean policies. By including the developments in Eastern Mediterranean geopolitics, it is aimed to reveal how Turkish foreign policy was implemented between 2010 and 2020.