İlköğretim matematik öğretmen adaylarının öznel iyi oluşları ile öğretmenlik mesleğine yönelik eğilimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between elementary mathematics teacher candidates' subjective well-being and their dispositions towards teaching profession
  1. Tez No: 953007
  2. Yazar: MELAHAT AYLİN ATASEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVAT EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada ilköğretim matematik öğretmen adaylarının öznel iyi oluş düzeyleri ile öğretmenlik mesleğine yönelik eğilimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu genel amaç doğrultusunda ilköğretim matematik öğretmen adaylarının öznel iyi oluşları ile öğretmenlik eğilimleri cinsiyet, sınıf düzeyi, mezun olunan lise türü, anne eğitim durumu ve baba eğitim durumu değişkenleri açısından karşılaştırılmıştır. İlköğretim matematik öğretmen adaylarının öznel iyi oluşları ile öğretmenlik mesleğine yönelik eğilimleri arasındaki ilişkinin incelendiği bu araştırma bir ilişkisel tarama ve nedensel karşılaştırma araştırmasıdır. Araştırmanın çalışma grubunu 2024-2025 akademik yılı içerisinde Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi, Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü, İlköğretim Matematik Öğretmenliği lisans programında öğrenim gören 154 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgiler Formu”,“Öznel İyi Oluş Ölçeği”ve“Öğretmenlik Eğilimi Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. Nedensel karşılaştırma deseni için non-parametrik testlerden olan Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis testleri kullanılmıştır. Ayrıca ilköğretim matematik öğretmen adaylarının öznel iyi oluş düzeyleri ile öğretmenlik eğilimleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi için Spearman Rank korelasyon katsayısına bakılmıştır. Araştırma sonucunda ilköğretim matematik öğretmen adaylarının öznel iyi oluş düzeylerinde cinsiyet, sınıf düzeyi, mezun olunan lise türü, anne eğitim durumu ve baba eğitim durumu değişkenlerine göre anlamlı bir farklılaşma olmadığı, öğretmenlik eğilimi düzeylerinde cinsiyet ve sınıf düzeyi değişkenine göre anlamlı bir farklılaşma olduğu ancak mezun olunan lise türü, anne eğitim durumu ve baba eğitim durumu değişkenine göre anlamlı farklılaşma olmadığı görülmüştür. İlköğretim matematik öğretmen adaylarının öznel iyi oluşları ile öğretmenlik eğilimleri arasında istatistiksel anlamda düşük düzeyde pozitif bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between pre-service elementary mathematics teachers' subjective well-being levels and their dispositions towards teaching profession. In line with this general purpose, the subjective well-being and teaching dispositions of pre-service elementary mathematics teachers were compared in terms of gender, grade level, type of high school graduated from, mother's education level and father's education level variables. This research, which examines the relationship between elementary mathematics teacher candidates' subjective well-being and their dispositions towards teaching profession, is a correlational survey and causal comparison research. The study group of the research consisted of 154 pre-service teachers studying at Zonguldak Bülent Ecevit University Ereğli Faculty of Education, Department of Mathematics and Science Education, Elementary Mathematics Education undergraduate program in the academic year 2024-2025.“Personal Information Form”, 'Subjective Well-Being Scale' and 'Teaching Disposition Scale' were used as data collection tools. Frequency, percentage, arithmetic mean and standard deviation were used to analyze the data. Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests, which are non-parametric tests, were used for the causal comparison design. In addition, Spearman Rank correlation coefficient was used to determine the relationship between subjective well-being levels of pre-service elementary mathematics teachers and their teaching dispositions. As a result of the research, it was seen that there was no significant difference in the subjective well-being levels of pre-service elementary mathematics teachers according to the variables of gender, grade level, type of high school graduated from, mother's education status and father's education status, while there was a significant difference in their teaching disposition levels according to the variables of gender and class level, but there was no significant difference according to the variables of type of high school graduated from, mother's education status and father's education status. It was concluded that there was a statistically low level positive relationship between subjective well-being and teaching dispositions of pre-service elementary mathematics teachers.