Türkiye ve Nijerya biber aksesyonlarının moleküler markör ile domates lekeli solgunluk virüsüne dayanıklılıklarının belirlenmesi
Determination of resistance to tomato spotted wild virus in pepper accessions from Turkey and Nigeria using molecular markers
- Tez No: 953019
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA İLBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Biber (Capsicum spp.), Solanaceae familyasının ekonomik açıdan önemli bir üyesidir. Kökeni Amerika kıtası olmakla birlikte dünya genelinde geniş bir coğrafi yayılıma sahiptir. Biber, baharat ve taze sebze olarak tüketilmesinin yanı sıra, yiyeceklere lezzet ve renk katmasıyla birlikte önemli bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Ayrıca, çeşitli alanlarında da çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Biber yetiştiriciliği yapılan bölgelerde verim ve ürün kalitesini belirleyen en önemli faktörlerden biri virüs kaynaklı hastalıklardır. Bu bağlamda, Domates Lekeli Solgunluk Virüsü (TSWV), hem yaygınlığı hem de neden olduğu ekonomik kayıplar açısından en önemli virüslerden biri olarak değerlendirilmektedir. Biber bitkisinin bu stres faktörlerine karşı dayanıklılığının artırılması, etkili savunma mekanizmalarına ve dayanıklılık genlerine sahip olmasıyla mümkündür. Capsicum chinense türünde bulunan Tsw geni, Domates Lekeli Solgunluk Virüsü'ne (TSWV) karşı dayanıklılık sağlamaktadır. Bu gen, birçok genotipte dominant allel (Tsw) olarak bulunarak dayanıklılığı kontrol etmektedir. SCAC568 CAPs markörü, TSWV dayanımı ile bağlantılı olup, dayanıklı ve hassas biber genotiplerinin (RR, Rr, rr) kodominant ayrımını sağlamaktadır. Tsw geni ile yakın ilişkili olan bu markör, biber genetik materyallerinin taranması ve markör destekli seleksiyon çalışmalarında önemli bir araç olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada, Türkiye ve Nijerya'dan elde edilen 60 yerel biber genotipi, TSWV'ye karşı dayanıklılık durumlarının belirlenmesi amacıyla SCAC568 CAPs markörü kullanılarak değerlendirilmiştir. Biber genotiplerinin genomik DNA'sı, SCAC568 markör PCR protokolü ile çoğaltılmış ve ardından Xba1 ve Taq1 restriksiyon enzimleri ile kesilmiştir. Elde edilen kesim ürünleri %2 agaroz jel elektroforezi ile ayrılmış ve UV ışığı altında görüntülenmiştir. Çalışmanın doğruluğunu sağlamak amacıyla, Capsicum chinense PI152225 (homozigot dayanıklı), Capsicum annuum türüne ait iki genotip (homozigot duyarlı ve heterozigot dayanıklı) kontrol grubu olarak kullanılmıştır. Markör taraması sonucunda, Xba1 enzimi ile kesilen genotiplerde beklenen kesim profili elde edilememiştir. Buna karşılık, Taq1 enzimi ile kesilen 60 biber genotipinin değerlendirilmesi sonucunda, 13 genotipin homozigot dayanıklı (RR), 24 genotipin heterozigot dayanıklı (Rr) ve 23 genotipin homozigot duyarlı (rr) olduğu belirlenmiştir. Çalışmada incelenen genotipler arasında, Nijerya kökenli biber genotiplerinin TSWV'ye karşı daha yüksek düzeyde dayanıklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, biber ıslahı programlarında TSWV'ye karşı dayanıklı veya hassas genotipleri belirlemek amacıyla SCAC568 CAPs markörünün kullanılabileceğini desteklemektedir. Ayrıca, belirlenen dayanıklı yerel biber genotiplerinin, TSWV'ye dayanıklılığı artırmaya yönelik ıslah programlarında genetik kaynak olarak değerlendirilebileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Pepper (Capsicum spp.) is an economically significant member of the Solanaceae family. Although its origin lies in the Americas, it has achieved a widespread geographical distribution across the globe. In addition to being consumed as a spice and fresh vegetable, pepper is an essential source of vitamins and minerals, contributing both flavor and color to various dishes. Moreover, it is utilized for diverse purposes in different fields. In regions where pepper cultivation is practiced, one of the most critical factors influencing yield and product quality is viral diseases. In this context, Tomato Spotted Wilt Virus (TSWV) is considered one of the most important viruses due to its widespread occurrence and the significant economic losses it causes. Enhancing the resistance of pepper plants to such stress factors is achievable through effective defense mechanisms and the presence of resistance genes. The Tsw gene, found in Capsicum chinense, confers resistance to TSWV. This gene controls resistance in many genotypes through its dominant allele (Tsw). The SCAC568 CAPs marker is associated with TSWV resistance and enables codominant differentiation of resistant and susceptible pepper genotypes (RR, Rr, rr). This marker, closely linked to the Tsw gene, is considered a crucial tool for screening genetic materials in pepper and for marker-assisted selection studies. In this study, 60 local pepper genotypes collected from Turkey and Nigeria were evaluated for their resistance to TSWV using the SCAC568 CAPs marker. Genomic DNA from the pepper genotypes was amplified using the SCAC568 marker PCR protocol and subsequently digested with the XbaI and TaqI restriction enzymes. The digestion products were separated by 2% agarose gel electrophoresis and visualized under UV light. To ensure the accuracy of the study, Capsicum chinense PI152225 (homozygous resistant) and two genotypes belonging to Capsicum annuum (homozygous susceptible and heterozygous resistant) were included as control groups. The marker screening results revealed that the expected digestion profile was not obtained with the XbaI enzyme. In contrast, analysis of the 60 pepper genotypes digested with the TaqI enzyme identified 13 genotypes as homozygous resistant (RR), 24 as heterozygous resistant (Rr), and 23 as homozygous susceptible (rr). Among the analyzed genotypes, Nigerian pepper genotypes exhibited a higher level of resistance to TSWV. The findings of this study support the potential use of the SCAC568 CAPs marker for identifying resistant and susceptible genotypes in pepper breeding programs targeting TSWV resistance. Furthermore, the identified resistant local pepper genotypes can serve as valuable genetic resources for breeding programs aimed at enhancing resistance to TSWV.