Tedarik zinciri performansını belirleyen sistem, süreç ve iş birliği dinamikleri: Türk otomotiv sektöründe nedensel modelleme yaklaşımına dayalı bir araştırma
System, process and collaboration dynamics determining supply chain performance: A research based on causal modelling approach in the Turkish automotive sector
- Tez No: 953021
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM MÜJDAT BAŞARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Organizasyonlar, mevcut rekabetçi koşullarda faaliyet gösterebilmek için diğer organizasyonlarla bir araya gelmekte ve iletişim kurmakta; hatta iletişimin ötesinde bir entegrasyon ve iş birliğine yönelmektedirler. Bu yönelim, Endüstri 4.0 ile önem kazanan otomasyonun temel yapı taşlarından biri ve belki de en değerlisi olarak organizasyonlar arası sistemleri ön plana çıkarmaktadır. Bu nedenle, bu çalışma, organizasyonlar arası sistemleri, entegrasyon ve iş birliğiyle ilişkili bir biçimde ele almakta; organizasyonlar arası sistem entegrasyonun, süreç entegrasyonunun ve iş birliğinin operasyonel performansa etkilerini incelemektedir. Böylece, birbirleriyle hiyerarşik bir biçimde ilişkili olduğu düşünülen sistem entegrasyonu, süreç entegrasyonu ve iş birliğinin ayrı ayrı faydaları, tek bir model üzerinden belirlenebilmektedir. Buna ek olarak, çalışama, teknoloji faktörlerinin sistem entegrasyonuna; ürün özelliklerinin süreç entegrasyonuna ve organizasyonlar arası ilişki faktörlerinin iş birliğine etkisini test etmektedir. Çalışma, bu amaçla, Türk otomotiv sektöründeki organizasyonların yönetim kademesinde yer alan 380 çalışandan, anket yöntemiyle veri toplamaktadır. Toplanan veriler, yapısal eşitlik modellemesiyle analiz edilmektedir. Sonuçlar, operasyonel performans üzerinde, en güçlü, olumlu ve istatistiksel olarak anlamlı etkiye sahip değişkenin organizasyonlar arası iş birliği olduğunu; bunu, sırasıyla, sistem ve süreç entegrasyonlarının takip ettiğini göstermektedir. Sonuçlara göre, teknoloji göreli avantajı ve altyapısı, sistem entegrasyonunu; ürün işlem hacmi ve sıklığı ile ürün talebinin tahmin edilebilirliği, süreç entegrasyonunu; bilgi paylaşımı, ortaklara güven ve ilişki bağlılığı da iş birliğini anlamlı ve olumlu etkilemektedir. Ancak, teknoloji güvenliğinin sistem entegrasyonuna ve ürün karmaşıklığının süreç entegrasyonuna etkisi istatistiksel olarak anlamlı değildir.
Özet (Çeviri)
To operate in today's competitive circumstances, organizations come together, and communicate with other organizations; even beyond communication, they orientate themselves towards integration and collaboration. This orientation highlights interorganizational systems as one, and maybe the most valuable one of the cornerstones of automation which gets important in line with industry 4.0. Cause of this, the current study evaluates interorganizational systems in a way that is related to integration and collaboration, and searches for the effects of interorganizational systems integration, process integration, and collaboration on operational performance. Thus, the differential benefits of systems integration, process integration, and collaboration which are considered to be related to each other hierarchically can be determined through a model. Additionally, this research tests the impact of technological factors on system integration, the impact of product characteristics on process integration, and the impact of interorganizational relationship factors on collaboration. For this aim, the study has gathered data through a questionnaire method from 380 employees who occupy management-level positions in organizations in the Turkish automotive industry. The collected data is analyzed by using structural equation modeling. The results demonstrate that the variable with the most powerful, positive and statistically significant effect on operational performance is collaboration; respectively, system, and process integration follow this variable. According to the results, the impacts of technology relative advantage and technology infrastructure on system integration; the impacts of transaction volume and frequency and demand predictability of the product on process integration; the impacts of information sharing, trusting partners and relationship commitment on collaboration are positive and significant. However, the effect of technological security on system integration and product complexity on process integration aren't statistically significant.