Türkiye'de zeytinyağı piyasasının ekonomik analizi
Economic analysis of olive oil market in Türkiye
- Tez No: 953054
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN BÖLÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Ekonomisi ve İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Zeytin bitkisi, eski çağlardan beri kullanılan ve yetiştirilen bir bitkidir. Eski çağlardan beri kullanıldığı için, hayatın her anında ve insanlık tarihinin hemen hemen her döneminde, farklı çalışmalara konu olmuştur. Zeytin, sadece günümüzde değil, Osmanlı Devleti döneminde de bir geçim kaynağı olarak kayıtlara geçmiştir. Ampirik literatüre bakıldığında tarımsal ürünler ile ihracat ve ekonomik büyüme arasındaki pozitif ilişki olduğu görülmektedir. Bu yönüyle zeytin ve zeytinyağının ulusal ekonomiye katkısının olabileceği düşüncesi, çalışmanın motivasyonunu oluşturmuştur. Bu çalışmanın amacı yetiştirilen zeytin ve zeytinyağının Türkiye ekonomisine katkısını, sektörün işleyişinin etkin olup olmadığını tartışmak ve sektörün katma değerinin artırılmasına yönelik sorunların tespit edilerek çözüm önerilerin geliştirilmesidir. Araştırmada nicel analiz tekniklerinden betimsel analiz tekniği kullanılmaktadır. Bu amaç doğrultusunda Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) veri tabanından 2013-2024 yılları arasındaki, Türkiye geneli zeytin ve zeytinyağı üretim, ağaç sayısı, tüketim, ihracat sayısı ve ekonomik büyüme verileri elde edilmiştir. Elde edilen veriler ile üretilen zeytin ve zeytinyağının, Türkiye geneli ekonomisine katkısı, sektörel analizi ve tedarik zincirinde pazarlama marjı nicel analiz tekniklerinden betimsel analiz yöntemiyle incelenmiştir. Araştırmada ayrıca karşılaştırmalı tablolar yardımıyla analiz de gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, zeytin ve zeytinyağının Türkiye geneli üretim, tüketim, ihracat ve ekonomik büyüme verilerine olumlu yönde katkıda bulunduğu ve pazarlama sürecinin etkin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The olive plant is a plant that has been used and grown since ancient times. Since it has been used since ancient times, it has been the subject of different studies at every moment of life and almost every period of human history. Olive has been recorded as a source of income not only today but also during the Ottoman Empire. When we look at empirical literature, we see that there is a positive relationship between agricultural products and export and economic growth. In this respect, the idea that olives and olive oil can contribute to the national economy has motivated the study. The aim of this study is to discuss the contribution of olives and olive oil to the Turkish economy, whether the functioning of the sector is effective or not, and to identify problems and develop solutions for increasing the added value of the sector. The descriptive analysis technique, one of the quantitative analysis techniques, is used in the research. For this purpose, Turkey-wide olive and olive oil production, number of trees, consumption, export numbers and economic growth data between 2013–2024 were obtained from the Turkish Statistical Institute (TUIK) and the Turkish Exporters Assembly (TIM) database. With the obtained data, the contribution of olives and olive oil to the Turkish economy, sectoral analysis and marketing margin in the supply chain were examined using the descriptive analysis method, which is one of the quantitative analysis techniques. In the research, analysis was also carried out with the help of comparative tables. In line with the findings, it has been concluded that the marketing process is effective and contributes positively to Turkey-wide production, consumption, export and economic growth data.