Polimer destekli organokalay hidrürlerin yapımı ve halka kapanma reaksiyonlarında kullanımı
Synthesis of polymer-supperted organotinhydride reagents and their use in cyclization reactions
  1. Tez No: 95306
  2. Yazar: HASAN ÖZYILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER ZAİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı geniş bir kullanım alanı olan Jkalay hidrürlerin reaksiyon sonrası saflaştırma problemlerini minumuma indirgemek için bir polimere bağlayarak kullanmaktır. Polimer.destekli Jcalay hiririir liretimi için Amherlite JXE-J 05 polimeri Jmllanilrnıştır. Bu amaçla yapılan çalışmalarda çabuk bozunan kararsız polimer destekli kalay hidrürler elde edilmiştir Bizim amaçlanmızdan biride bn pnlimere alternatif nlahilerak jnlimerler elde etmektir. Bunun için polimerlere önce değişik alkil grupları bağlanmış ve bu polimerler daha.kacarlı kalay hidrürlerine dönüştürülmeye çalışılmıştır. Çalışmalanmızda çok sayıda farklı polimerler kullanılmıştır. Önce MA 280 000 olan lineer polistiren ile çalışılmıştır. Bu polimerlere önce brom bağlanmış ardından farklı alkil grupları ile yer değiştirilmeye çalışılmıştır. Polimerin n-BuLi ile kullanılması sorun olduğundan bu polimerden vazgeçilmiştir. Toz halindeki kroslink polimerler ile de aym.nedenle ya/geçilerek ticari olarak satılan XAD4 boncuk.20-50 mesh büyüklüğündeki polimerler ile çalışmalar yapılmıştır. Bu polimer ile çalışmanın tercih edilme nedeni şişerek geniş yüzeye sahip olmaları ve reaksiyonların bu şekilde gerçekleşmelerine izin vermesi olarak düşünülerek kullanıldı. Yapılan çalışmalarda belirli aşamadan öteye geçilemeyince kullanılmaktan vazgeçildi Amacımıza uygun polimerleri süspansiyon potimerleştirilmesi ile elde etmeye çalışıldı. Bu amaçla çok değişik boyutlarda ve kroslink yapılarına sahip polimerler elde edildi. Polimerler elekler Ue sımflandınlarak ayrıldı. Elde edilen bu polimerler ile pek çok çalışma yapılmış olmasına rağmen amaçlanan polimer destekli kalay hidrür bileşiği elde edilememiştir. Amacımızı gerçekleştirmek için önce monomere kalay bileşiği bağlandı. Bunun için önce DVB ile Bu2SnCİ2 reaksiyona sokuldu. Sonraki aşamada polimerkşme gerçekleştirildi. Bu polimerleşme; süspansiyonal, çözelti polimerleşmesi ve kütle polimerleşmesi olarak gerçekleştirildi. Bunlardan süspansiyonal polimerleşmeden sonuç alınamadığı için vazgeçildi. Diğer iki çalışmadan istenilen sonuç alınmıştır. Elde edilen polimer hem LİAIH4 hemde DIBAL-H ile indirgenmiş. LİAIH4 ile daha iyi sonuç alınmıştır. Polimerlerin aktifliğini incelemek için iki ayrı organik bileşik sentezlenmiş ve bu bileşikler ile polimerler reaksiyona sokularak halka kapanma reaksiyonları incelenmiştir. JBu reaksiyonlar sonucunda polimerlerin halka kapanma reaksiyonlarında seçici olmadığı ama indirgeme reaksiyonlarında seçici davrandığı ve bu amaçla kullanılabileceği, anlaşılmıştır
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to prepare polymer supperted organotin hydrides, which have a wide range of use, by doing this, purification problems may be eliminated. Amberlite XE-305 ion-exchange resin was used for the production of polymer supported organotin hydrides. One of our aims was to make resins, which could be an alternative within the relevant resins for this different alkyl groups attached to and then they converted to more stable tin hydrides of these resins. A variety of polimers were used in our studies. First of all, linear polystyrene (MA 280 000) was used in our studies. Initially, bromine was attached to this resin, followed by some different alkyl groups. We gave up this reaction due to problematic use of BuLi with this polymer, as it was also given the powdered cross-linked resins up for the same reasonJnstead, commercially available XAD4 bead resin (20-50 mesh) which can easily be swollen in appropriate solvents became the one worked with. The reason we've chosen this resin was that of the resin had wide surface when it was swollen in appropriate solvents, and thus it would allow the reaction to go completion easier in this way. But, we couldn't have gotten any satisfied result using this resin, so it was dropped. We tried to synthesize the desired resin, which was appropriate for our purpose, by suspension polymerization with different degree of cross-linking and with different“mesh”size. We classified synthesized resins using different size of the sieves and worked with these resins. The studies that have been done with these resins have also not helped us to get the polymer-supported organotin compounds. As a result, tin compound was connected to monomer by reacting DVB with Bu2SnCİ2, followed by the polymerization which has been performed via suspension polymerization, solution polymerization, and bulk polymerization. Suspension polymerization was dropped because it didn't give expected results. Yet, other two studies that have been done via solution and bulk polymerization did give expected results. Obtained resins were reduced both with LİAIH4 and with DIBAL-H. The results gotten from the reduction reactions with LİAIH4 were more satisfactory. To inspect the activity of the resins, two different suitable organic compounds were synthesized and their cyclization reactions were examined by reacting them with the resins. After these reactions, it has been found that resins were not selective on cyclization reactions, but selective on reducing reactions and could be used for this purpose.