Tek taraflı yarık dudak onarımında kullanılan millard teknik ile tennison randal tekniğin post operatif dönemde karşılaştırılması
Comparison of millard technique and tennis randal technique used in unilateral split lip repair in post-operative period
- Tez No: 953106
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH AKKOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş –Amaç: Dudaklar; yüzün en önemli yapılarından biri olup estetik ve fonksiyonel rollerde görev alırlar. Mimik hareketleri, beslenme, konuşma gibi fonksiyonel görevlerin yanında estetik subünite olmaları nedeniyle travma, malignite ve konjenital anomalilerde dudakların restorasyonu önem arz etmektedir. Yarık dudak defektlerinin tedavi hedefleri, yarığın erken dönemde düzeltilmesi ve primer olarak gerilimsiz, hareketli ve dengeli bir dudağın oluşturulmasıdır. Dudak yarıklarının cerrahisinde çok sayıda teknik ve modifikasyon kullanılmakta olmasına rağmen, en az skar bırakan en etkili yöntemin arayışı halen devam etmektedir. Bu durumun en büyük sebebi ise her tekniğin kendine özgü avantajları ve dezavantajları vardır. Zamanla ise Tennison-Randall ve Millard rotasyon-ilerletme prosedürleri en çok kullanılan iki yöntem olarak öne çıkmıştır. Bizim yaptığımız çalışma da kliniğimizce sıkça opere edilen bu hastların post-operatif dönemde iki cerrahi tekniği sonuçlarının estetik ve fonksiyon açısından karşılaştırdık. İkisi arasında uygun tekniği bulmak amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız randomize retrospektif olarak yapıldı. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi kliniğimizde 01.01.2023-01.04.2024 tarihleri arasında opere edilen (20 hasta Grup 1:Millard tekniğiyle opere edilen) ve (20 hasta Grup 2:Tennsion Randall tekniğiyle opere edilen) benzer yaş ve cinsiyet özelliklerine sahip cerrahi sonrası en az 1 ay geçmiş; toplam 40 hasta çalışmamıza dahil edildi. Hastalar takiplerinde Vernier Caliper yardımı ile ölçüm sonuçları milimetre olarak kaydedildi. Ardından yapılan ölçümler cerrahi yapılan ve cerrahi yapılmayan parametreler karşılaştırıldı. Böylece hedef doku simetrisi karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Lips are one of the most important structures of the face and play aesthetic and functional roles. Restoration of the lips is important in trauma, malignancy and congenital anomalies because they are an aesthetic subunit as well as functional tasks such as mimic movements, nutrition and speech. The treatment goals of cleft lip defects are early correction of the cleft and primary restoration of a tension-free, mobile and balanced lip. Although many techniques and modifications have been used in the surgery of cleft lip, the search for the most effective method with the least scarring is still ongoing. The main reason for this situation is that each technique has its own advantages and disadvantages. Over time, Tennison-Randall and Millard rotation-advancement procedures have come to the fore as the two most commonly used methods. In our study, we compared the results of two surgical techniques in terms of aesthetics and function in the post-operative period of these patients who are frequently operated by our clinic. we aimed to find the appropriate technique between the two. Materials and Methods: A total of 40 patients with similar age and gender characteristics who were operated between 01.01.2023-01.04.2024 in our Dicle University Faculty of Medicine Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery clinic (20 patients Group 1: operated with Millard technique) and (20 patients Group 2: operated with Tennsion Randall technique) at least 1 month after surgery were included in our study. The results of the measurements were recorded in millimetres with the help of Vernier Caliper during the follow-up of the patients. The measurements were then compared between the surgical and non-surgical parameters, thus the target tissue symmetry was compared.