Sosyal medya kullanımın protesto güdülerine etkisi
The effect of social media usage on protest motives
- Tez No: 953112
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZIYAD GULIYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, dijital çağda protesto biçimlerinin nasıl dönüştüğünü ve bireysel etkilerini sorguluyor. Sosyal medya artık yalnızca paylaşım alanı değil; öfke, umut ve dayanışmanın da mecrası. Ancak bu dönüşüm, önemli bir soruyu da beraberinde getiriyor: Eylem ekran başında mı kalıyor, yoksa sahaya taşınabiliyor mu? Çalışma, sosyal medyanın görünürlük ve topluluk duygusu yaratmada güçlü olduğunu gösteriyor. Fakat bu güç, çoğu zaman fiziksel eyleme dönüşmüyor. Böylece dijital tepkiler, bireyde ―bir şey yapmış gibi‖ bir yanılsama yaratabiliyor. Öte yandan, özgürlük alanı olarak görülen sosyal medya, algoritmik müdahaleler ve görünmez sınırlarla şekilleniyor. Bu ortamda kimin neyi göreceği çoğu zaman kullanıcıdan çok platformlar tarafından belirlenmektedir. Bu çelişkileri anlamak için çalışma; Habermas, Foucault, Zuboff, Castells ve Deleuze gibi düşünürlerin kavramsal çerçevelerinden yararlanmaktadır . Böylece dijital protestoların sadece bireysel değil, yapısal ve ideolojik bir bağlamda da analiz edilmesi hedefleniyor.
Özet (Çeviri)
This thesis questions how forms of protest have transformed in the digital age. Social media is no longer just a place of sharing; it is also a medium for anger, hope and solidarity. However, this transformation also brings with it an important question: Does the action remain in front of the screen or can it be carried to the field? The research shows that social media is powerful in creating visibility and a sense of community. However, this power often does not translate into physical action. Thus, digital reactions can create the illusion in the individual that ―something has been done‖. On the other hand, social media, which is seen as a space of freedom, is shaped by algorithmic interventions and invisible borders. In this environment, who sees what is often determined by the platforms rather than the user. In order to understand these contradictions, the study utilizes the conceptual frameworks of thinkers such as Habermas, Foucault, Zuboff, Castells and Deleuze. In this way, it is aimed to analyze digital protests not only individually but also in a structural and ideological context.