Sınıf öğretmenlerinin matematik okuryazarlığı öz yeterlilik inanç düzeyleri ile matematik öğretim düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between primary school teachers' selfefficacy beliefs in mathematical literacy and their levels of mathematics teaching
  1. Tez No: 953113
  2. Yazar: NİMETULLAH TURŞAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM DOĞAN TEMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmada sınıf öğretmenlerinin matematik okuryazarlık özyeterlilik inanç düzeyleri ile matematik öğretim düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu araştırmada genel tarama modellerinden nedensel karşılaştırmalı model ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Demografik değişkenlerin karşılaştırılmasında nedensel karşılaştırma, iki ölçek arasındaki ilişki için ilişkisel tarama kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, küme örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Çalışma gurubunu 157 kadın,143 erkek toplam 300 öğretmen oluşturmaktadır. Öğretmenlerin çoğunluğu İnegöl devlet okullarında çalışan sınıf öğretmenleri olmak üzere diğer az bir kısmı da farklı yerlerde çalışan sınıf öğretmenlerinden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Özgen ve Bindak(2008) tarafından geliştirilen öğretmenlerin matematik okuryazarlık özyeterlilik inanç ölçeği ve Peker (2006) tarafından geliştirilen matematik öğretmeye yönelik kaygı ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçekler; yaş, cinsiyet, öğrenim düzeyi, mezun olunan lise türü, mesleki kıdem yılı, mezunun olunan fakülte türü gibi çeşitli değişkenler açısından incelenmiştir. Çalışmanın veri analizinde öğretmenlerin matematik okuryazarlık özyeterlilik inanç ölçeği ve matematik öğretmeye yönelik kaygı ölçeği arasındaki ilişkinin incelenmesi için pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda sınıf öğretmenlerin matematik okuryazarlık özyeterlilik inanç düzeylerinin artması ile matematik öğretim kaygılarının azaldığı tespit edilmiştir. Ayrıca araştırmada kıdemin artması ve mesleki tecrübe edinmesi ile öğretmenlerin matematik kaygılarının azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between primary school teachers' self-efficacy beliefs in mathematical literacy and their levels of mathematics teaching. The mathematics performance of Turkey was analyzed based on the results of international exams such as PISA, TIMSS, and PIRLS. A correlational survey model, one of the quantitative research methods, was used in this study. The study group was determined using the cluster sampling method and consisted of a total of 300 teachers: 157 women and 143 men. Most of the teachers worked in state schools in İnegöl, with a smaller portion working in various other locations. To collect data, the“Mathematical Literacy Self-Efficacy Beliefs Scale”developed by Özgen and Bindak (2008) and the“Mathematics Teaching Anxiety Scale”developed by Peker (2006) were used. The scales utilized in the study were examined in terms of various variables. For data analysis, Pearson correlation analysis was conducted to investigate the relationship between the teachers' self-efficacy beliefs in mathematical literacy and their mathematics teaching anxiety levels. The study found that as primary school teachers' self-efficacy beliefs in mathematical literacy increased, their mathematics teaching anxiety decreased. Furthermore, it was observed that teachers' mathematics teaching anxiety decreased with increased seniority and professional experience.