Ürotelyal karsinom varyantlarında msı durumu ve Her2/neu/CerbB2 amplifikasyonunun klinikopatolojik parametrelerle ilişkisi
Msi status and the relationship of Her2/neu/CerbB2 amplification with clinicopathological parameters in variants of urothelial carcinoma
  1. Tez No: 953135
  2. Yazar: CEREN SARIGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA TAŞLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Amaç: Çalışmamızda kas invaziv olan ve olmayan radikal sistektomi/sistoprostatektomisi olan ürotelyal karsinomlarda (ÜK) yanlış eşleşme tamir eksikliği (deficient mismatch repair) (dMMR) ve insan epidermal büyüme faktörü reseptörü 2 (HER2) ekspresyon profilini araştırmayı ve bu belirteçlerin klinikopatolojik parametrelerle ilişkisini incelenmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif tasarımda yapılmıştır. 2010-2022 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı'nda, mesane kanseri nedeniyle operasyon yapılmış̧ 70 olgunun tümöründeki dMMR durumu IHK yöntemle ve HER2 statusu immünohistokimyasal + FISH yöntemle araştırılmış̧ ve klinikopatolojik bulgularla ilişkisi değerlendirilmiştir. Bulgular: Olguların yaş ortalaması 67,7±7,6 olup, %98,6'sı erkektir. Tümörlerin %54,3'ü pür konvansiyonel ürotelyal karsinom morfolojisinde, %45,7'sinde ise histolojik alt tip saptanmıştır. dMMR oranı %17,1 olarak belirlenmiştir. dMMR tümörlerin tamamının yüksek dereceli tümör olduğu bulunmuştur. İmmunhistokimyasal CerbB2 overekspresyon (skor 1/2/3) olguların %47,1'inde pozitif saptanmıştır. Olguların %21,4'ünde HER2 gen amplifikasyonu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to investigate the mismatch repair deficiency (dMMR) and Human epidermal growth factor receptor 2 (HER2) expression profile in muscle-invasive and not invasive urothelial carcinoma with cystectomy/cystoprostacectomy and to investigate the relationship of these markers with clinicopathological parameters. Materials and Methods: Our study was conducted in a retrospective design. dMMR status and HER2 expression in the tumors of 70 patients who underwent surgery for bladder cancer at the Department of Medical Pathology of the Health Sciences University Izmir Bozyaka Training and Research Hospital between 2010 and 2022 were investigated by immunohistochemical method and their relationship with clinicopathological findings was evaluated. Results: The mean age of the cases was 67.7±7.6, and 98.6% were male. 54.3% of the tumors had pure conventional urothelial carcinoma morphology, and 45.7% had histological subtypes. The dMMR rate was determined as 17.1%. All dMMR positive tumors were found to be high-grade tumors. CerbB2 expression was found to be positive in 47.1% of the cases. A significant relationship was found between CerbB2 expression and lymph node involvement (p=0.017). HER2 gene amplification was detected in 21.4% of the cases.