Nörogastronomi bağlamında neofobi ve neofili seviyelerinin yaşam kalitesine etkisi
The effect of neophobia and neophilia levels on quality of life in the context of neurogastronomy
  1. Tez No: 953134
  2. Yazar: MUHAMMED FATİH YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK ÜNÜVAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Psikoloji, Gastronomy and Culinary Arts, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu araştırmanın amacı, yeni yiyeceklere yönelik tutumların (gıda neofobisi ve neofilisi), yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini nörogastronomi perspektifiyle incelemektir. Araştırma, nicel yönteme dayalı olup veri toplamak için Gıda Neofobi Ölçeği (FNS) ve WHOQOL-BREF Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, çeşitli demografik özelliklere sahip üniversite öğrencileri (n=532) oluşturmuştur. Bulgular, yeni gıdalara açık olma düzeyinin (gıda neofilisi) yaşam kalitesini anlamlı biçimde olumlu etkilediğini göstermiştir. Buna karşılık, yeni gıdalardan kaçınma eğiliminin (gıda neofobisi) yaşam kalitesi üzerinde belirgin bir olumsuz etkisi olduğu net olarak saptanamamıştır. Demografik değişkenler açısından incelendiğinde, cinsiyet, yaşanılan yer, eğitim düzeyi, çalışma durumu, gelir durumu, kardeş sayısı, alkol ve sigara kullanımı gibi bazı değişkenlerde anlamlı farklılıklar ortaya çıkarken bazılarında anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Bu çalışma, bireylerin beslenme davranışlarıyla yaşam kalitesi algıları arasındaki ilişkiyi nörogastronomi disiplini çerçevesinde değerlendiren ilk örneklerden biri olma özelliğini taşımaktadır. Araştırma sonuçları, yeni gıdalara yönelik açık veya kaçınmacı tutumların yalnızca beslenme çeşitliliğini değil, aynı zamanda bireyin yaşam doyumu ve psikososyal iyilik halini de etkileyebileceğini ortaya koymaktadır. Bireylerin yeni gıdalara karşı açık ya da mesafeli tutumlarının, yaşam kalitesi üzerinde etkili olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of attitudes towards novel foods (food neophobia and neophilia) on quality of life from a neurogastronomy perspective. The study is based on quantitative method and Food Neophobia Scale (FNS) and WHOQOL-BREF Quality of Life Scale were used to collect data. The sample of the study consisted of university students (n=532) with various demographic characteristics. The findings showed that the level of openness to new foods (food neophilia) had a significantly positive effect on quality of life. In contrast, the tendency to avoid novel foods (food neophobia) was not found to have a significant negative effect on quality of life. When analyzed in terms of demographic variables, significant differences were observed in some variables such as gender, place of residence, education level, employment status, income status, number of siblings, alcohol and cigarette use, while no significant differences were observed in others. This study is one of the first to evaluate the relationship between individuals' dietary behaviors and their perceptions of quality of life within the framework of neurogastronomy discipline. The results of the study reveal that open or avoidant attitudes towards novel foods may affect not only dietary diversity but also life satisfaction and psychosocial well-being. It shows that individuals' open or distant attitudes towards new foods may have an impact on quality of life.