Sürdürülebilir yapısal atık yönetimi için belgeleme modeli önerisi
A documentation model suggestion for sustainable construction and demolition (C&D) waste management
- Tez No: 953141
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY COŞGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Günümüzde inşaat faaliyetleri sonucunda oluşan yapısal atıklar, önemli çevre sorunlarından biridir. Yapısal atıkların yönetimi ile ilgili yapılan çalışmalar farklı alanlarda devam etmesine rağmen, atık verileri ile ilgili güvenilir ve net bilgiler bulunmamaktadır. Bu durum, mevcut atıkların uygun yöntemler ile değerlendirilebilme olanaklarını azaltmak ve bertaraf edilen atık miktarını artırmaktadır. Tez çalışması kapsamında yapısal atıklar hakkında veri elde etmek, atıkların izlenebilirliğini kolaylaştırmak ve kayıt altına almak amacıyla yapısal atık belgeleme sistemine yönelik bir model önerisi geliştirilmiştir. Bu model önerisi, yapı üretim süreci aşamalarında oluşan yapısal atık verilerinin toplanmasına, sınıflandırılmasına ve değerlendirilmesine olanak sağlayarak, döngüsel ekonomi bağlamında etkin atık yönetimi uygulamalarını desteklemeyi hedeflemektedir. Tez beş temel bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde, konuya dair genel bir giriş yapılmış ve temel bilgiler verilmiştir. Problemin tanımlanmasının ardından araştırmanın amacı, kapsamı ve yöntemi detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Bu bölümde konu ile ilgili mevcut literatür çalışmalarının özetleri sunulmuştur. İkinci bölümde yapısal atıkların sürdürülebilir yönetimi kapsamında sürdürülebilirlik, döngüsel ekonomi ve belgeleme kavramlarına ilişkin genel bilgiler verilmiş ve mevcut belgeleme sistemleri araştırılmıştır. Üçüncü bölümde, yapısal atık belgeleme modelinin amacı, kapsamı ve yöntemi açıklanmıştır. Model yapısının kurgulanmasına yönelik izlenen yöntemler açıklanarak, yapılan araştırmalar ve analizler doğrultusunda 'Yapısal Atık Belgesi' formu oluşturulmuştur. Yapı üretim süreci içerinde yapısal atık belgesinin kullanımı için yapım, kullanım ve yıkım aşamalarındaki iş akışları ile bu belgenin Bina Kimlik Sistemi içerisinden erişilebilirliği açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, modelin uygunluğu değerlendirilmiştir. Bu kapsamda, yapı üretim sürecinin farklı aşamalarında yer alan 48 uzman belirlenmiş ve anket uygulaması ile uzman görüşü alınmıştır. Uzman görüşleri değerlendirilmiş ve modelin uygunluğu ortaya konmuştur. Tezin son bölümü olan beşinci bölümde modelin değerlendirilmesi yapılmıştır. Model önerisi ile yapısal atıklar kayıt altına alınması, izlenmesi ve kontrollerinin yapılması sağlanacak ve atık verileri hakkında doğru bilgi elde edilecektir. Yapısal atıkların döngüsel ekonomi bağlamında etkin bir şekilde değerlendirilmesi kaynak kullanımını azaltacak ve sürdürülebilir bir yapılı çevre oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, construction and demolition waste (C&D) generated as a result of construction activities is one of the important environmental problems. Although studies on C&D waste management continue in various fields, reliable and clear data regarding waste information remain scarce. This situation reduces the opportunities for the proper utilization of existing waste through appropriate methods and increases the amount of waste disposed of. In the context of the thesis, a model proposal for a C&D waste documentation system has been developed with the aim of obtaining data on C&D waste, facilitating the traceability of waste, and documenting it. This model proposal aims to support effective waste management practices in the context of circular economy by enabling the collection, classification, and evaluation of C&D waste data generated during the stages of the construction process. The thesis consists of five main chapters. In the first chapter of the thesis, a general introduction to the topic is provided, along with fundamental information. Following the definition of the problem, the purpose, scope, and methodology of the research are explained in detail. This chapter provides summaries of the existing literature related to the topic. In the second chapter, general information regarding sustainability, circular economy, and documentation concepts within the framework of sustainable management of C&D waste is provided and existing documentation systems are investigated. In the third chapter, the aim, scope, and methodology of the C&D waste documentation model are explained. The methods used to construct the model structure were explained and based on the research and analyses conducted, a 'C&D Waste Documentation' form has been developed. The use of the C&D waste documentation within the construction process is explained through the workflows at the construction, usage, and demolition stages, along with the accessibility of this document within the Building Identity System. In the fourth chapter, the suitability of the model has been evaluated. In this context, 48 experts involved in different stages of the building production process were identified and expert opinions were obtained through a survey. The expert opinions were evaluated and the suitability of the model was demonstrated. The fifth chapter, the final section of the thesis, the evaluation of the model has been conducted. The proposed model will enable the documentation, tracking, and monitoring of C&D waste and accurate information about waste data will be obtained. The effective utilization of C&D waste within the context of circular economy will reduce resource consumption and contribute to the creation of a sustainable built environment.