Bireyci ve toplulukçu kültür bağlamında genç yetişkinlerde genel aidiyet
General belonging among young adults in the context of individualist and collective culture
- Tez No: 953144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR DEMİRBAŞ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmada genç yetişkinlerde bireyci ve toplulukçu kültür bağlamında genel aidiyet duygusunu incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada ele alınan bireyci kültürlerde, bireysel özerklik, kişisel başarı önceliklidir; bireyler arası bağlar esnek ve kişisel sorumluluk esastır. Toplulukçu kültürlerde ise, grubun çıkarları bireyin çıkarlarının önünde tutulur, bireyler kendilerini ait oldukları grupların parçası olarak tanımlar; ayrıca grup içi uyum önemlidir ve sosyal ilişkiler güçlüdür. Kültür, aidiyetin nasıl yaşanıp ifade edildiğini derinden etkilemektedir. Bireyci kültürlerde seçime dayalı aidiyet anlayışı görülürken; toplulukçu kültürlerde doğuştan gelen güçlü bağlara ve grup uyumuna dayalı bir aidiyet anlayışı bulunmaktadır. Araştırma kapsamında ele alınan çalışma grubu yaş aralığı 17-45 olan 93 erkek (%26,6) ve 257 (%73,4) kadın olmak üzere 350 genç yetişkin bireylerden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”,“Genel Aidiyet Ölçeği”ve“Bireycilik-Toplulukçuluk Ölçeği (BTÖ)”kullanılmıştır. Veri analizinde, genel aidiyetin demografik değişkenlere göre farklılıklarını incelemek için t testi, ANOVA ve Kruskal Wallis H testi gibi fark analizleri uygulanmıştır. Bireycilik ve toplulukçuluk boyutları ile genel aidiyet arasındaki ilişkileri incelemek için Pearson korelasyon analizi kullanılmış, bu değişkenlerin genel aidiyeti yordama düzeyini belirlemek için ise çoklu regresyon analizi uygulanmıştır. Regresyon analizi öncesinde gerekli varsayımlar (normal dağılım, varyansların homojenliği, hataların ilişkisiz olması ve çoklu bağlantı olmaması) kontrol edilmiştir. Araştırmanın sonucunda cinsiyet, öğrenim durumu, yaş, yaşanılan yer, yaşamının çoğunluğunun geçtiği yer, baba eğitimi, aile yapısı ve kardeş sayısı gibi demografik faktörlerin genel aidiyet üzerinde anlamlı bir farklılık yaratmadığı belirlenmiştir. Bununla birlikte medeni durumun reddedilme boyutu farklılaşmaktadır, bekâr bireylerin evli bireylere kıyasla daha yüksek reddedilme puanları aldığı belirlenmiştir. Ayrıca anne eğitim düzeyinin de genel aidiyet üzerinde etkili olduğu saptanmış buna göre; annesi ilkokul mezunu olan bireylerin kendilerini daha fazla kabul edilmiş gördükleri bulunmuştur. Ayrıca bireyci ve toplulukçu kültürel değerler ile genel aidiyetin boyutları arasındaki ilişkilerde, yatay toplulukçu eğilimler ile aidiyetin her iki boyutu arasında anlamlı pozitif ilişkiler bulunmuştur. Özellikle yatay toplulukçuluk ile kabul edilme arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki, reddedilme arasında ise zayıf düzeyde pozitif bir ilişki belirlenmiştir. Dikey toplulukçuluk ve yatay bireycilik ile aidiyet boyutları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Ancak dikey bireycilik ile kabul edilme arasında zayıf düzeyde negatif bir ilişki saptanmıştır. Regresyon analizi sonuçlarına göre, kabul edilme puanlarının anlamlı yordayıcıları yatay toplulukçuluk ve dikey bireycilik olarak bulunmuştur. Yatay toplulukçuluktaki artış kabul edilme puanlarında artışa neden olurken, dikey bireycilikteki artış kabul edilme puanlarında azalmaya yol açmaktadır. Reddedilme boyutu için ise sadece yatay toplulukçuluk puanları anlamlı bir yordayıcı olarak bulunmuştur. Araştırma sonuçları tartılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the general sense of belonging in young adults within the context of individualistic and collectivistic cultures. In the individualistic cultures studied, individual autonomy and personal achievement are prioritized; interpersonal bonds are flexible and personal responsibility is essential. In collectivistic cultures, the interests of the group are prioritized over the interests of the individual; individuals define themselves as part of the groups they belong to; intragroup harmony is important, and social relationships are strong. Culture profoundly influences how belonging is experienced and expressed. While individualistic cultures exhibit a sense of belonging based on choice, collectivistic cultures exhibit a sense of belonging based on strong innate bonds and group harmony. The study group comprised 350 young adults, 93 male (26.6%) and 257 female (73.4%), aged 17-45. Data were collected using a“Personal Information Form,”a“General Belonging Scale,”and an "Individualism-Collectivism Scale (ICS). In data analysis, variance analyses such as t-tests, ANOVA, and Kruskal Wallis H tests were applied to examine differences in overall sense of belonging according to demographic variables. Pearson correlation analysis was used to examine the relationships between individualism and collectivism dimensions and overall sense of belonging, and multiple regression analysis was applied to determine the predictive value of these variables for overall sense of belonging. Prior to the regression analysis, necessary assumptions (normal distribution, homogeneity of variances, uncorrelated errors, and no multicollinearity) were checked. The study concluded that demographic factors such as gender, educational status, age, place of residence, place of residence where the majority of life was spent, father's education, family structure, and number of siblings did not significantly affect overall sense of belonging. However, marital status varied in the rejection dimension, with single individuals scoring higher for rejection compared to married individuals. Furthermore, maternal education level was also found to have an impact on overall sense of belonging, indicating that individuals whose mothers were primary school graduates perceived themselves as more accepted. Furthermore, in the relationships between individualistic and collectivistic cultural values and the dimensions of general belonging, significant positive relationships were found between horizontal collectivistic tendencies and both dimensions of belonging. Specifically, a moderate positive relationship was found between horizontal collectivism and acceptance, and a weak positive relationship was found between rejection. No significant relationship was found between vertical collectivism and the dimensions of belonging. However, a weak negative relationship was found between vertical individualism and acceptance. Regression analysis results indicated that horizontal collectivism and vertical individualism were significant predictors of acceptance scores. An increase in horizontal collectivism leads to an increase in acceptance scores, while an increase in vertical individualism leads to a decrease in acceptance scores. For the rejection dimension, only horizontal collectivism scores were found to be a significant predictor. The research results were evaluated, and recommendations were presented.