Ege ve Doğu Akdeniz'de istihbarat, propaganda ve algı yönetimi
Intelligence,propaganda and perception management in the Eegean and Eastern Mediterranean
- Tez No: 953145
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
21.yüzyılın uluslararası ilişkiler dinamikleri, yalnızca diplomatik girişimler ve askerî güçle sınırlı olmayan çok katmanlı bir mücadele alanına dönüşmüştür. Özellikle stratejik öneme sahip coğrafyalarda, devletler arasındaki rekabet; artık geleneksel savaş yöntemlerinden çok daha öteye geçerek bilgi, algı ve zihinler üzerinde şekillenen yeni nesil savaş tekniklerine evrilmiştir. Bu bağlamda, Ege ve Doğu Akdeniz gibi tarihsel olarak hassasiyet taşıyan bölgelerde yaşanan gelişmeler, yalnızca siyasi ve jeopolitik boyutlarıyla değil, aynı zamanda istihbarat operasyonları, propaganda faaliyetleri ve algı yönetimi stratejileriyle dikkat çekmektedir. Bu tez, Ege ve Doğu Akdeniz bölgelerinde son yıllarda artan jeopolitik gerilimler çerçevesinde istihbarat, propaganda ve algı yönetimi faaliyetlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Türkiye, Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve bölgeye müdahil diğer aktörler arasında yaşanan enerji kaynakları, deniz yetki alanları ve askerî varlık tartışmaları yalnızca diplomatik ve askerî boyutta değil; aynı zamanda yoğun bir bilgi savaşı, kamuoyu yönlendirmesi ve psikolojik üstünlük mücadelesi şeklinde de tezahür etmektedir. Tezde incelenen istihbarat, propaganda ve algı yönetimi kavramları, uluslararası ilişkiler ve iletişim bilimleri alanında önemli teorik temellere dayanmaktadır. Bu kavramlar, güncel literatür ışığında ele alınarak, Ege ve Doğu Akdeniz özelinde ortaya çıkan uygulamalar değerlendirilmiştir. Bu bağlamda; istihbarat faaliyetlerine yönelik olarak Düzensiz Göçmenlerin ve Gayri Askeri Statüdeki Adalarda icra edilen askeri faaliyetlerin görüntü istihbaratı ile tespit edilmesi, propaganda faaliyetlerine yönelik olarak Yunan lobisinin ABD'nin Türkiye'ye savaş uçağı satışını engelleyici propaganda faaliyetleri, algı yönetimi faaliyetlerine yönelik olarak ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Türk Devletler Teşkilatına Gözlemci statüsünde üyeliği konuları detaylıca incelenmiştir. Bu tez, bilgi çağında uluslararası ilişkilerde yalnızca sert güç unsurlarının değil; yumuşak güç, psikolojik harekât ve medya stratejilerinin de belirleyici hale geldiğini ortaya koymakta ve Ege–Doğu Akdeniz hattındaki jeopolitik rekabetin görünmeyen yüzünü analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The dynamics of international relations in the 21st century have transformed into a multi-layered arena of struggle that extends far beyond mere diplomatic initiatives and military power. Particularly in geographies of strategic significance, interstate competition has evolved from conventional methods of warfare into new-generation techniques shaped by information, perception, and cognitive influence. In this context, developments in historically sensitive regions such as the Aegean and the Eastern Mediterranean draw attention not only due to their political and geopolitical dimensions, but also through intelligence operations, propaganda activities, and perception management strategies. This thesis aims to examine the activities of intelligence, propaganda, and perception management within the framework of the increasing geopolitical tensions in the Aegean and Eastern Mediterranean regions in recent years. The disputes among Türkiye, Greece, the Greek Cypriot Administration of Southern Cyprus, and other actors involved in the region concerning energy resources, maritime jurisdiction areas, and military presence manifest not only through diplomatic and military dimensions but also through an intense information war, public opinion manipulation, and psychological dominance struggle. The concepts of intelligence, propaganda, and perception management analyzed in this thesis are grounded in significant theoretical foundations within the disciplines of international relations and communication sciences. These concepts are addressed in light of the current literature and assessed through the practices that have emerged specifically in the Aegean and Eastern Mediterranean contexts. In this regard, the thesis explores intelligence activities such as the detection of irregular migrants and military operations on demilitarized islands through imagery intelligence; propaganda activities such as the Greek lobby's campaigns to block the sale of fighter jets from the United States to Türkiye; and perception management activities such as the observer membership of the Turkish Republic of Northern Cyprus in the Organization of Turkic States. This thesis demonstrates that in the information age, not only hard power elements but also soft power, psychological operations, and media strategies have become decisive in international relations. It analyzes the hidden dimension of the geopolitical competition along the Aegean–Eastern Mediterranean axis.