Tekrarlayan gebelik kaybı görülen hastalarda periferik kanda kromozom analizi ve trombofili panel sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of peripheral blood chromosome analysis and thrombophilia panel results in patients with recurrent pregnancy loss
  1. Tez No: 953191
  2. Yazar: DENİZ NURTEN ALAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA FİNCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, Diyarbakır ve çevre illerden tekrarlayan gebelik kaybı (habituel abortus) nedeniyle başvuran olgularda periferik kanda yapılan kromozom analizleri ve trombofili panel sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın temel hedefleri arasında, düşüklerin olası nedenlerinin belirlenmesi, elde edilen parametrelerin Türkiye genel popülasyonu ile karşılaştırılması ve olası farklılıkların nedenlerinin ortaya konularak ileride yapılacak çalışmalara ışık tutulması yer almaktadır. Tekrarlayan gebelik kaybı yaşayan kadın bireylerden, kromozom analizi ve trombofili testi yapılmak üzere EDTA'lı ve heparinli tüplere kan örnekleri alındı. Alınan örnekler, analiz tamamlanana kadar +4°C'de saklandı. İzolasyon için ilk olarak 16 hastadan örnek alındı. DNA izolasyonu için HiGenoMB izolasyon kiti kullanıldı..Trombofili paneli çalışması için GeneMap Trombophilia kiti kullanıldı. FII, FV, FXII, C677T, A1298C ve PAI mutasyonlarını içeren panelde, mutasyon analizi gerçekleştirildi. Analizler, Real-Time PCR yöntemi ile yapıldı. Trombofili paneli analizleri sonucunda, FII ve FV mutasyonlarının bulunduğu bireylerde bu mutasyonların heterozigot formda olduğu saptandı. Bu mutasyonların tekrarlayan gebelik kaybında önemli bir rol oynadığı gösterildi. FII ve FV gen mutasyonlarına sahip bireylerde düşük yapma riskinin arttığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to evaluate the results of peripheral blood chromosomal analyses and thrombophilia panel tests in patients who presented with recurrent pregnancy loss (habitual abortion) from Diyarbakır and surrounding provinces. The primary objectives of the research include identifying the possible causes of miscarriages, comparing the obtained parameters with the general Turkish population, and shedding light on future studies by investigating the reasons behind any observed differences. Blood samples were collected from female patients with recurrent pregnancy loss in EDTA and heparin tubes for chromosomal and thrombophilia testing. The collected samples were stored at +4°C until the analyses were completed. Initially, samples were obtained from 16 patients.DNA isolation was performed using the HiGenoMB isolation kit.For the thrombophilia panel, the GeneMap Thrombophilia kit was used. The panel included analyses of FII, FV, FXII, C677T, A1298C, and PAI mutation. mutation analysis was performed using Real-Time PCR.As a result of the thrombophilia panel analysis, FII and FV mutations were detected in a heterozygous form in some individuals. These mutations were found to play a significant role in recurrent pregnancy loss. It was concluded that individuals carrying FII and FV gene mutations have an increased risk of miscarriage.