Design of an offshore wind farm off kharg island shores
Kharg adası açıklarında bir açık deniz rüzgar çiftliği tasarımı
  1. Tez No: 953215
  2. Yazar: BEHZAD PEYDAEI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR BEJİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi ve Deniz Teknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Açık Deniz Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında, Basra Körfezi'nde Kharg Adası'nın yanında bir açık deniz rüzgar çiftliği tasarlanmıştır. Bu tezin amacı, Basra Körfezi'nin rüzgar potansiyelini vurgula_ mak ve bu bölgenin rüzgar potansiyeline daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini gösteren bir örnek sunmaktır. Daha ileri çalışmalar, bu durumda ve Basra Körfezi'nde yapılan çalışmaların çok az olduğunu göstermiştir. İran'da rüzgar çiftlikleri karaya kuruldu, ancak hala açık deniz rüzgar çiftliği yok. Offshore rüzgar santrallerinin kurulum ve bakım maliyeti, su derinliğinden dolayı türbin temellerinin altyapı ve kurulum maliyetlerinin en önemli kısmı olan kara rüzgar santrallerine göre daha fazladır. Açık deniz rüzgar çiftliği için su derinliğine, rüzgar hızına ve seçilen alana göre seçilen farklı türbin türleri vardır. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte açık deniz rüzgar türbinleri de önemli ilerlemeler kaydetti ve daha yüksek rüzgar hızlarına ulaşmak için daha derin sulara ulaşmak için her geçen gün daha da gelişiyor. Yüzer açık deniz rüzgar türbinleri şu anda geliştirilmektedir ve bahsedildiği gibi en büyük rüzgar çiftliği projesinde kullanılacaktır. Açık deniz rüzgar çiftliği için seçilen alan, Basra Körfezi'ndeki Kharg Adası'nın batı kıyılarıdır. . Kharg Adası, Buşehr'in 57 km kuzeybatısında ve Ganaveh limanına 35 km uzaklıkta bulunan konut ve ekonomik açıdan önemli bir adadır. 8 km uzunluğunda (kuzey-güney) ve 4 km genişliğindedir. Deniz seviyesinden ortalama yüksekliği yaklaşık 3 metredir. Bu adanın iklimi, yağmursuz, boğucu ve yerel nemli sıcak yazlarla karakterizedir. Mevsimlerde sıcaklıklar 4 ila 46 santigrat derece arasında değişir. Günlük ortalama sıcaklık kışın 17 derece, yazın ise 32 derecedir. Kharg Adası'nın derin kıyıları vardır, bu da onu büyük petrol tankerlerini yanaştırmak ve devasa petrol tesisleri inşa etmek için en iyi yer haline getirir. Kharg Adası iklim verileri Tutiempo Meteoroloji Arşivi'nden elde edilmiştir. Tutiempo, dünyanın herhangi bir yeri için yüksek kaliteli yerel hava durumu bilgileri sağlar. Kharg Adası için iklim ve rüzgar hızı verileri 2010'dan 2021'e kadar mevcuttur. Önerilen projenin kurulu gücü 49.5 MW olup, maksimum 35 metre su derinliğinde, göbek yüksekliği 80 metre ve rotor çapı 112 metre (5 türbinli 3 sıra halinde) 15 MHI VESTAS Offshore V112-3.3 MW rüzgar türbini içermektedir. Açık deniz rüzgar çiftliğinin yılda 173 GWh enerji üreteceği tahmin ediliyor. Üretilen enerji, yaklaşık 15700 hanenin yıllık elektrik ihtiyacını karşılayabilecek Lengeh limanındaki kamu şebekesine doğrudan aktarılıyor. OWF için su derinliğine ve deniz tabanı koşullarına bağlı olarak seçilen temel tipi tek kazıklı temeldir. Son olarak, OWF'deki tek kazıklara etki eden maksimum toplam dalga kuvveti ve moment, yaklaşık sonuçlar için faydalı olabilecek Morison denklemi kullanılarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an offshore wind farm was designed in the Persian Gulf, next to Kharg Island. The purpose of this thesis is to emphasize the wind potential of the Persian Gulf and provide an example that shows that more attention should be paid to the wind potential of this region. Further studies have shown that studies in this case and in the Persian Gulf have been very few. In Iran, wind farms have been installed on land, but there is still no offshore wind farm. The cost of installation and maintenance of offshore wind farms is more than onshore wind farms, which is the most important part of the cost for infrastructure and installation of turbine foundations due to water depth.Also, one of the most important parts of designing offshore wind farms is choosing the right type and model of turbines. There are different types of turbines that are selected according to water depth, wind speed, and selected area for the offshore wind farm. With the advancement of technology, offshore wind turbines have also made significant progress and are becoming more advanced day by day to reach deeper waters in order to achieve higher wind speeds. Floating offshore wind turbines are currently being developed and will be used in the largest wind farm project, as mentioned. The site selected for the offshore wind farm is the west shores of Kharg Island in the Persian Gulf. . Kharg Island is a residential and economically important island located 57 km northwest of Bushehr and 35 km from Ganaveh port. It is 8 km long (north-south) and 4 km wide. Its average height above sea level is about 3 meters. The climate of this island is characterized by hot summers with sultry and local humidity without rain. Temperatures in seasons vary from 4 to 46 degrees Celsius. The average daily temperature is 17 degrees Celsius in winter and 32 degrees in summer. Kharg Island has deep shores, making it the best place to dock large oil tankers and build massive oil facilities. Kharg Island climate data is obtained from Tutiempo Meteorological Archive. Tutiempo provides high-quality local weather information for anywhere in the world. Climate and wind speed data for Kharg Island is available from 2010 to 2021. The installed capacity of the proposed project is 49.5 MW, which includes 15 MHI VESTAS Offshore V112-3.3 MW wind turbines with a hub height of 80 meters and a rotor diameter of 112 meters (in 3 rows with 5 turbines) at a maximum water depth of 35 meters. The offshore wind farm is estimated to generate 173 GWh of energy per year. The energy generated is transferred directly to the public grid in the port of Ramleh, which can meet the annual electricity needs of approximately 15700 households. The selected foundation type for the OWF dependent on the water depth and the seabed conditions is mono-pile foundation. Finally, the maximum total wave force and moment acting on the mono-piles in the OWF were calculated using the Morison equation that can be useful for approximate results.