Erken Tang dönemi Hunlar ve Göktürkler arasındaki süreklilik algısı
The perception of continuity between the Huns and the Göktürks in the Early Tang period
  1. Tez No: 953283
  2. Yazar: CANSU GÜMÜŞ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA ÜNAL CHIANG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Tarih, Linguistics, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tezde, Erken Tang dönemi Çin kaynaklarını kullanarak Hunlar (Xiongnu) ve Göktürkler (Tujue) arasındaki süreklilik algısını araştırmaktadır. Orta Asya tarihinde önemli rol oynayan bu iki göçebe halkın, Tang Hanedanı tarafından Hun mirasının devamı olarak mı algılandığı sorusuna odaklanılmaktadır. Tezin ana araştırma problemi,“Göktürklerin Hunların mirasını devralıp almadığına dair Tang döneminin nasıl bir algı geliştirdiği”sorusu etrafında şekillenmiştir. Bu soruyu yanıtlamak için, Erken Tang döneminin başlıca birincil kaynakları olan Zhenguan Zhengyao, Jiu Tang Shu, Xin Tang Shu ve Zhou Shu metinleri kapsamlı bir şekilde analiz edilmiştir. Bu kaynaklar, Tang Hanedanı'nın dış politikalarını ve komşu halklarla ilişkilerini yansıtan değerli bilgiler sunmaktadır. Çalışmada, dilbilimsel analizde uluslararası kabul görmüş Leipzig Glossing Kuralları yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntem, orijinal Çince metinlerdeki her bir morfemi analiz ederek, anlamlarını ve dilbilgisel işlevlerini belirlemeyi ve metinlerin evrensel olarak anlaşılır bir formata dönüştürülmesini sağlamıştır. Analizler sonucunda, Tang dönemi Çin kaynaklarında Hunlar ve Göktürkler'in benzer askeri güç, göçebe yaşam tarzı ve Çin sınırlarına yönelik potansiyel tehditler açısından sıklıkla tanımlandığı bulgulanmıştır. Kaynaklar, Göktürklerin Hunların doğrudan halefi olduğunu açıkça belirtmek yerine, tarihsel paralellikler üzerinden bir algısal süreklilik inşa etmiştir. Bu çalışma, Hunlar ve Göktürkler arasındaki kültürel ve siyasi mirasın Tang dönemi Çin tarafından nasıl yorumlandığını detaylı bir şekilde ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, Tang Hanedanı'nın dış politika stratejilerini ve komşu halklarla ilişkilerini daha iyi anlamak için yeni bir bakış açısı sunarken, tarihi metinlerin dilbilimsel analizinin kültürel ve siyasi algıların derinlemesine anlaşılmasına nasıl katkıda bulunabileceğini de göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the perception of continuity between the Xiongnu (Huns) and Tujue (Göktürks) using Early Tang period Chinese sources. It focuses on the question of whether these two nomadic peoples, who played significant roles in Central Asian history, were perceived by the Tang Dynasty as a continuation of the Xiongnu legacy. The main research problem of the thesis is shaped around the question:“How did the Tang period develop a perception regarding whether the Göktürks inherited the legacy of the Xiongnu?”To answer this question, the principal primary sources from the Early Tang period—Zhenguan Zhengyao, Jiu Tang Shu, Xin Tang Shu, and Zhou Shu—have been comprehensively analyzed. These sources provide valuable information reflecting the Tang Dynasty's foreign policies and relations with neighboring peoples. The study employs the internationally recognized Leipzig Glossing Rules method for linguistic analysis. This method enabled the analysis of each morpheme in the original Chinese texts, determining their meanings and grammatical functions, and converting the texts into a universally understandable format. The analyses revealed that in Tang period Chinese sources, the Xiongnu and Göktürks were frequently described in terms of similar military power, nomadic lifestyle, and potential threats to Chinese borders. Rather than explicitly stating that the Göktürks were direct successors of the Xiongnu, the sources constructed a perceptual continuity through historical parallels. This study provides a detailed examination of how the cultural and political legacy between the Xiongnu and Göktürks was interpreted by Tang period China. The findings offer a new perspective for better understanding the Tang Dynasty's foreign policy strategies and relations with neighboring peoples, while also demonstrating how linguistic analysis of historical texts can contribute to a deeper understanding of cultural and political perceptions.