Analysis of defense industry competence of universities: The case of Türkiye
Üniversitelerin savunma sanayi yetkinliğinin analizi: Türkiye örneklemi
  1. Tez No: 886887
  2. Yazar: HARUN ERGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Savunma sanayi, bilim ve teknolojinin en yoğun kullanıldığı alanlardan biri olup, teknolojik gelişmelerin savaş ve çatışma alanlarına yansıması açısından büyük öneme sahiptir. Savunma sanayinin gelişiminde ülkelerin bilimsel altyapıları ve dolayısıyla üniversiteler önemli yere sahiptir. Bu çalışma, Türk üniversitelerinin savunma sanayii yetkinliklerini tespit etmek maksadıyla gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda üniversitelerin ilgili alanlardaki yayın sayıları analizde temel veri olarak kullanılmıştır. Yayınların uluslararası ve üst düzeyde nitelikli olmaları arzu edildiğinden, çalışmada WoS (Web of Science) veri tabanında yer alanlara yer verilmiştir. Çalışma Türkiye'de faaliyet gösteren 209 üniversite ve yüksek öğretim kurumunu kapsamaktadır. Çalışma, Savunma Sanayi Başkanlığı Savunma Sanayi Teknoloji Taksonomisi 2.0 (SSTT 2.0)'dan istifade edilerek yapılmıştır. SSTT 2.0'da yer alan 35 kırılım ve 375 tanım ile WoS'ta taranan makaleler anahtar kelimeler üzerinden alanında uzman on üç savunma sanayi mühendisi tarafından eşleştirilmiştir. Bu kapsamda, 305.566 makale tespit edilmiş, çalışmaya mühendislik ve fen Bilimleri alanında yer alan 30 kırılım, 314 tanım/anahtar kelime ve 267.854 makale ile devam edilmiştir. Tanım/anahtar kelime olarak bir kez yer alan yayınlar, tesadüfi olarak değerlendirilerek, 264.803 makale ile çalışmaya devam edilmiştir. Elde edilen veriler dağılım grafikleri ile analiz edilerek, üniversitelerin taksonomi alanlarındaki yetkinlikleri ortaya konulmuştur. Araştırma sonucunda Türkiye'de faaliyet gösteren üniversitelerden, sırasıyla İTÜ ve ODTÜ'nün savunma sanayinde yayın kapsamında en yetkin iki üniversite olduğu tespit edilmiştir. Bu iki üniversitenin savunma sanayi kırılım ve tanımlarında %13,81 düzeyinde katkı sağladığı görülmüştür. Ayrıca bu iki üniversite dışında 15 üniversitenin toplam 41 kırılımda yayın yetkinliği olduğu değerlendirilmiştir. Çalışmanın ikinci safhasında en yetkin iki üniversite uç değerler olmaları kapsamında çalışma dışında bırakılmıştır. Sonuçta, İTÜ ve ODTÜ dışında 28 üniversitenin toplam 162 kırılımda üst düzey yayın yetkinliğine sahip olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak Üniversite-Sanayi İş birliği bağlamında Savunma Sanayi Başkanlığı'na ve üniversitelere, farkında oldukları veya olmadıkları yetkinlik düzeyleri ortaya konmuştur. Çalışmada üniversitelere, şirketlere, SSB'ye ve YÖK'e çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The defense industry is one of the fields where science and technology are used most intensively, and it is of great importance in terms of the reflection of technological developments on war and conflict areas. Scientific infrastructures of countries and therefore universities have an important place in the development of the defense industry. This study was conducted to determine the defense industry competencies of Turkish universities. In this context, the number of publications of universities in related fields was used as the basic data in the analysis. Since it is desirable for the publications to be international and of high quality, those included in the WoS (Web of Science) database were included in the study. The study covers 209 universities and higher education institutions operating in Turkiye. The study was conducted by making use of the Presidency of Defense Industry Defense Industry Technology Taxonomy 2.0 (SSTT 2.0). Thirteen defense industry engineers, who are experts in their fields, matched the 35 categories and 375 definitions in SSTT 2.0 with the articles scanned in WoS based on keywords. In this context, 305,566 articles were identified, and the study continued with 30 categories, 314 definitions/keywords and 267,854 articles in the fields of engineering and science. Publications with one definition/keyword were evaluated randomly and the study was continued with 264,803 articles. The data obtained were analyzed with scatter plots and the competencies of universities in taxonomy areas were revealed. As a result of the research, it was determined that ITU and METU are the two most competent universities in terms of publications in the defense industry. It was observed that these two universities contributed 13.81% in the breakdown and definitions of the defense industry. In addition, it was evaluated that 15 universities other than these two universities have publication competence in a total of 41 categories. In the second phase of the study, the two most competent universities were excluded from the study as they were outliers. As a result, it was determined that 28 universities, excluding ITU and METU, had high level publication competence in a total of 162 categories. As a result, the competency levels that the Presidency of Defense Industry and universities are aware of or not aware of in the context of University-Industry Cooperation have been revealed. In the study, various recommendations were made to universities, companies, SSB and YÖK.