Devlet korumasından ayrılan kişilerin kurum bakımından ayrılış ve izlenme sürecine ilişkin deneyimleri
Experiences of individuals leaving state protection regarding the process of leaving institutional care and being monitored
- Tez No: 953298
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ATİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Sosyal Hizmet, Education and Training, Psychology, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın amacı, devlet koruması altında çocuk bakım kuruluşlarında veya koruyucu aile yanında bulunan ve reşit olarak kurum bakımından ayrılan kişilerin ayrılış ve izleme sürecine ilişkin deneyimlerinin incelenmesidir. Nitel araştırma deseniyle yürütülen çalışmada, 2018–2022 yılları arasında kurum bakımından reşit olarak ayrılan kişiler katılımcı olarak yer almıştır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmış ve MAXQDA 24 programı kullanılarak fenomenolojik betimsel analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Katılımcılar, 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu'nun Ek 1. maddesi kapsamında kamuda istihdam edilen kişiler arasından seçilmiştir. Görüşmelerin analizinden beş tema ve bu temalara bağlı alt temalar belirlenmiştir. Bu temalar; bağımsız yaşama hazırlık süreci deneyimleri, ayrılış süreci deneyimleri, kurum bakımı sonrası deneyimler, çalışma yaşamı ve istihdam hakkına ilişkin deneyimler şeklinde sınıflandırılmıştır. Araştırma bulguları, kurum bakımından ayrılan kişilerin bağımsız yaşama geçiş sürecinde hazırlık çalışmalarına ve kurum sonrası dönemde sosyoekonomik, duygusal, sosyal ve kariyer alanlarında destek ihtiyaçlarının bulunduğunu ortaya koymaktadır. Kurum bakımından ayrılan kişiler bağımsız yaşama uyum sürecinde yalnızlık duygusu ile mücadele etmekte ve yeni bir düzen kurmakta zorluk yaşamaktadırlar. Çalışma yaşamında ise etiketlenme ve ayrımcılığa maruz kalmaktadırlar. Öte yandan, bağımsız yaşam uyum süreci bireysel özelliklerine göre farklılaşmaktadır. Bu doğrultuda, kurum bakımından ayrılan kişilerin bağımsız yaşama uyum süreçlerinin desteklenmesinde etkili bir sosyal destek mekanizmasının önemli katkı sağlayacağı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the experiences of individuals who were under state protection in residential care institutions or with foster families and who left care upon reaching the age of majority, focusing on their transition out of care and the follow-up process. Designed as a qualitative study, the research includes participants who exited institutional care upon reaching adulthood between 2018 and 2022. Data were collected through semi-structured interview forms and analyzed using the phenomenological descriptive analysis method with the help of MAXQDA 24 software. Participants were selected among those employed in the public sector under Article 1 of the Additional Provisions of Law No. 2828 on Social Services. As a result of the analysis, five main themes and their respective sub-themes were identified. These themes are: experiences related to the preparation process for independent living, experiences of the departure process, post-care experiences, working life, and experiences related to the right to employment. The findings reveal that individuals who leave institutional care need support in various areas such as socio-economic well-being, emotional stability, social integration, and career development, both during the preparation for independent living and after care. Individuals leaving institutional care struggle with feelings of loneliness during the process of adapting to independent living and face difficulties in establishing a new order in their lives. In the workplace, they are often subjected to stigmatization and discrimination. On the other hand, the process of adaptation to independent living varies depending on individual characteristics. In this context, it is concluded that an effective social support mechanism plays a significant role in supporting individuals during their transition to independent life and in facilitating their adaptation to life after care.