Sembolık N - plitojenik grup ve uygulamaları üzerine
On symbolic N- plithogenic group and its applications
- Tez No: 953311
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, matematikte Plitojenik kavramını tanıtacağız; bu kavram, Nötrosofik kavramının bir uzantısı ve genişletmesidir. Plitojenik, çelişkili ve/veya nötr ve/veya çelişkisiz birden fazla eski varlığın dinamik ve organik birleşimlerinden yeni varlıkların doğuşu, oluşumu, yaratılması, şekillendirilmesi, geliştirilmesi ve evrimidir. Daha sonra, Plitojenik Küme kavramı tanımlayacaktır. Bu küme, öğelerinin bir veya daha fazla özellikle karakterize edildiği ve her bir özelliğin birden çok değere sahip olabileceği bir küme olarak ifade edilir. Ardından, sembolik Plitojenik cebirsel yapıları ve hiper yapıları inceleyecektir. Özellikle, sembolik Plitojenik grup, sembolik Plitojenik halka ve sembolik Plitojenik hipergup üzerine çalışılacaktır. Daha sonra, Plitojenik Küme kavramı, n ≥1 tamsayısı için Tip-n Plitojenik Kümeye genişletilecektir. Son olarak, Plitojenik kümelerle ilgili özellikleri, örneğin homomorfizm, halka ve diğer yapıları ele alanacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aim to introduce the concept of Plithogenics in mathematics, which serves as an extension and generalization of the Neutrosophic concept. Plithogenic refers to the emergence, formation, creation, shaping, development, and evolution of new entities through the dynamic and organic integration of multiple pre-existing entities that may be contradictory, neutral, or consistent. Subsequently, we will define a Plithogenic Set as a set characterized by one or more attributes, where each attribute can assume multiple values. Following this, we will explore symbolic Plithogenic algebraic structures and hyperstructures, with a particular focus on the symbolic Plithogenic group, symbolic Plithogenic ring, and symbolic Plithogenic hypergroup. Furthermore, the concept of the Plithogenic Set will be extended to the Type-n Plithogenic Set for integers n ≥1. Finally, we will introduce key properties associated with Plithogenic sets, including homomorphism, rings, and other algebraic structures.