Murathan Mungan'ın Cenk Hikâyeleri kitabında birleşik cümle türlerinin incelenmesi
Analysis of compound sentence types in Murathan Mungan's book Cenk Hikâyeleri
- Tez No: 953316
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
İki ya da daha fazla yüklemin bir araya gelmesiyle oluşan cümlelere birleşik cümle adı verilir. Bu cümleler, yapı ve anlam açısından birbirleriyle çeşitli biçimlerde bağlanarak kullanılır. Birleşik cümleler, farklı türlere ayrılır ve sıralı birleşik, bağlı birleşik, şartlı birleşik, iç içe geçmiş birleşik, saplamalı birleşik ve karmaşık birleşik cümleler olmak üzere alt türlere ayrılır. Her alt tür, yüklemler arası ilişki biçimine ve bağlama ögesinin türüne göre tanımlanır. Birleşik cümle yapıları, yalnızca dilin yapısal özelliklerini yansıtmakla kalmaz; aynı zamanda anlatının ritmini, cümle içi hiyerarşiyi ve anlam katmanlarını da etkiler. Bu etkiyi somutlayabilmek için de eser üzerinden dil bilgisel çözümlemeler, hikâyelerdeki cümlelerin anlam ve yapılarına dair incelemeler yapılmıştır. Murathan Mungan'ın Cenk Hikâyeleri adlı eserinde birleşik cümle kullanımı dikkat çekici bir yoğunluk ve çeşitlilik arz eder. Bu cümle yapılarına ilişkin türsel çeşitlilik ve dağılım, metnin yapısal derinliğini artıran ve anlatının biçimsel kurgusunu destekleyen gramatikal unsurlar olarak ele alınmıştır. Bu nedenle çalışmada, söz konusu cümle türlerinin anlam ve yapı bakımından incelenmesi yoluyla, Mungan'ın anlatı kurma biçiminde birleşik cümlelerin nasıl bir işlev üstlendiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Sentences formed by the combination of two or more predicates are called compound sentences. These sentences are used by being connected in various ways in terms of structure and meaning. Compound sentences are divided into different types, including sequential compound, coordinated compound, conditional compound, embedded compound, parenthetical compound, and complex compound sentences. Each subtype is defined based on the type of relationship between the predicates and the kind of connector used. Compound sentence structures not only reflect the structural features of the language, but also affect the rhythm of the narrative, the hierarchy within the sentence, and the layers of meaning. To make this effect more concrete, grammatical analyses were conducted based on the text, focusing on the meaning and structure of sentences within the stories. In Murathan Mungan's work Cenk Hikâyeleri, the use of compound sentences shows a remarkable intensity and variety. The diversity and distribution of these sentence structures are considered grammatical elements that enhance the structural depth of the text and support the formal design of the narrative. Therefore, in this study, through an analysis of these types of sentences in terms of meaning and structure, the role that compound sentences play in Mungan's way of constructing narrative has been revealed.