Sağlık çalışanlarının dijital teknoloji kullanım düzeyinin iş performansına etkisi: Bir özel hastane örneği
The impact of healthcare professionals' digital technology usage level on job performance: A private hospital case study
  1. Tez No: 953317
  2. Yazar: HAMİDE NUR KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kuruluşlarında Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma, sağlık çalışanlarının dijital teknolojiye yönelik tutumlarının iş performansları üzerindeki etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Günümüzde sağlık sektöründe dijital teknolojilerin yaygınlaşması, çalışanların bu teknolojilere adaptasyon süreçlerini ve iş verimliliğini doğrudan etkilemektedir. Bu bağlamda, sağlık çalışanlarının dijital teknolojiye yönelik tutumları ile iş performansları arasındaki ilişkinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Ayrıca, sağlık çalışanlarının sosyodemografik özelliklerine göre dijital teknolojiye yönelik tutumları ve iş performanslarındaki farklılıklar da araştırılmıştır. Çalışma, İstanbul'daki özel bir hastanede görev yapan 236 sağlık çalışanı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında“Dijital Teknolojiye Yönelik Tutum Ölçeği”ve“İş Performansı Ölçeği”kullanılmış, elde edilen veriler SPSS 26 programı ile analiz edilmiştir. Yapılan korelasyon ve regresyon analizleri sonucunda, sağlık çalışanlarının dijital teknolojiye yönelik tutumları ile iş performansları arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Dijital teknolojilere karşı olumlu tutuma sahip çalışanların iş süreçlerini daha etkin yönettikleri, hata oranlarını azalttıkları ve hasta memnuniyetini artırdıkları tespit edilmiştir. Ayrıca, genç sağlık çalışanlarının dijital teknolojilere daha hızlı adapte olduğu, deneyimli çalışanların ise bu teknolojileri daha bilinçli ve stratejik bir şekilde kullandıkları gözlemlenmiştir. Elde edilen bulgular, sağlık çalışanlarının dijital becerilerini geliştirmeye yönelik eğitim programlarının artırılmasının ve teknolojik altyapının güçlendirilmesinin iş performansını olumlu yönde etkileyebileceğini göstermektedir. Bu doğrultuda, sağlık kurumlarının dijital dönüşüm süreçlerini destekleyici stratejiler geliştirmeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of healthcare professionals' attitudes towards digital technology on their job performance. With the widespread adoption of digital technologies in the healthcare sector, the adaptation processes and work efficiency of healthcare professionals are directly influenced. In this context, the study aims to determine the relationship between healthcare professionals' attitudes toward digital technology and their job performance. Additionally, it investigates whether socio-demographic characteristics lead to differences in these factors. The study was conducted with 236 healthcare professionals working in a private hospital in Istanbul. The“Attitude Towards Digital Technology Scale”and the“Job Performance Scale”were used, and the collected data were analyzed using SPSS 26 software. Correlation and regression analyses revealed a significant and positive relationship between healthcare professionals' attitudes towards digital technology and their job performance. Employees with a positive attitude towards digital technologies were found to manage their work processes more effectively, reduce errors, and enhance patient satisfaction. Furthermore, younger professionals adapted more quickly to digital technologies, while experienced employees used them more strategically and consciously. The findings suggest that increasing training programs to enhance healthcare professionals' digital skills and strengthening technological infrastructure can positively impact job performance. Therefore, it is recommended that healthcare institutions develop supportive strategies for digital transformation processes.