Baş önde postürü olan sağlıklı yetişkinlerde inspiratuar kas kuvvet eğitiminin postür, solunum fonksiyonları, solunum kas kuvveti ve performansa etkisi
The effect of inspiratory muscle strength training on posture, respiratory functions, respiratory muscle strength and performance in healthy adults with forward head posture
  1. Tez No: 954953
  2. Yazar: GÜRKAN DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN AYSEL GÜZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmanın amacı, baş önde postür (BÖP)'ü olan ve olmayan bireylerde postür, solunum ve aerobik performans parametrelerini karşılaştırmak ve BÖP'ü bulunan bireylere uygulanan inspiratuar kas kuvvet eğitiminin postür, solunum fonksiyonları, solunum kas kuvveti ve performans üzerine etkilerini incelemektir. KVA'sı ≤50° olan katılımcılar BÖP grubuna, >50° olanlar ise kontrol grubuna (KG) alınmış olup, her grupta 40'ar kişi olacak şekilde çalışmaya toplam 80 katılımcı dahil edildi. İlk değerlendirmeden sonra BÖP'e sahip katılımcılar randomize bir şekilde çalışma (BÖP-Ç) ve kontrol (BÖP-K) olarak iki gruba ayrıldı. BÖP-Ç grubuna 6 hafta süresince haftada 7 gün inspiratuar kas kuvvet eğitimi uygulandı. Eğitim öncesi gerçekleştirilen tüm değerlendirmeler 6 haftalık inspiratuar kas kuvvet eğitiminden sonra tekrarlandı. Değerlendirmelerde fotogrametrik postür analizleri, solunum fonksiyon testleri, solunum kas kuvveti testi ve aerobik performans testleri kullanıldı. BÖP'ü bulunan bireyler ile kontrol grubundaki bireyler karşılaştırıldığında, sagittal baş açısı ve C7-duvar mesafesi değerlerinde farklılık tespit edilirken (p0.05). Uygulanan inspiratuar kas kuvveti eğitiminin, KVA ve sagittal baş açısında artışa; C7-duvar mesafesi ile kifoz açısında azalmaya neden olduğu belirlendi (p0.05). Elde edilen bulgular, BÖP'lü bireylerde solunum fonksiyonlarının ve aerobik performansın etkilenmediğini ve inspiratuar kas kuvveti eğitiminin BÖP'e yönelik etkili bir müdahale yöntemi olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare postural, respiratory, and aerobic performance parameters between individuals with and without forward head posture (FHP) and to investigate the effects of inspiratory muscle strength training on posture, pulmonary function, respiratory muscle strength, and performance in individuals with FHP. Participants with a craniovertebral angle (CVA) of ≤50° were assigned to the FHP group, while those with a CVA >50° were placed in the control group (CG). A total of 80 participants (40 in each group) were included in the study. Following baseline assessments, individuals in the FHP group were randomly allocated into an intervention group (FHP-I) and a control group (FHP-C). The FHP-I group received inspiratory muscle strength training for six weeks, seven days a week. All baseline evaluations were repeated after the six-week training period. The assessments included photogrammetric posture analysis, pulmonary function tests, respiratory muscle strength testing, and aerobic performance tests. When individuals with FHP were compared to the control group, significant differences were observed in sagittal head angle and C7-wall distance (p0.05). Following the intervention, the FHP-I group showed significant improvements in CVA and sagittal head angle, along with reductions in C7-wall distance and thoracic kyphosis angle (p0.05). The findings indicate that while FHP does not appear to significantly affect pulmonary function or aerobic performance, inspiratory muscle strength training can be considered an effective intervention for improving postural alignment, respiratory muscle strength, and physical performance in individuals with FHP.