İş yerinde stres kaynakları yönetimi ve konuya ilişkin bir alan çalışması
The management of the causes of stress at work and a field study about it
- Tez No: 257438
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET KAVRUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
İş Yerinde Stres Kaynakları Yönetimi ve Konuya İlişkin Bir Alan Çalışması, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2010.İçinde bulunduğumuz çağın hastalığı olarak kabul edilen stres, sanıldığının aksine yeni bir olay ya da durum değil, insanlık tarihi kadar eski bir kavramdır. Bireyler geçmişten günümüze, bulunduğu ortamlarda, kendisine endişe veren, kendisini korkutan veya kendisinde üzüntüye sebep olan birçok durumla karşı karşıya kalmıştır.Bahsettiğimiz üzere bireylere sıkıntı veren bu tür durumlar her zaman var olmuştur. Ve bireyler onları mutsuz eden, onlara sıkıntı veren bu tür durumlarla kaçınılmaz olarak gelecekte de karşı karşıya kalacaktır.Bireyin, hayatta başarıya ulaşmak için izleyeceği yol, zor kararlar, beklenmedik durumlar ve yönetilmesi gereken krizlerle doludur. Dolayısıyla stres, hayatın kaçınılmaz bir gerçeğidir. Hassasiyetler, hayat ve iş koşulları açısından farklılıklar göstermesine rağmen, herkes belli bir ölçüde stresten etkilenmektedir. Diğer taraftan, bireyin baş edebilme yetisini aşmadıkça, stres hayata dinamizm ve yaratıcılık katmaktadır. Dolayısıyla birey stresten tamamen soyutlanamaz. Ancak stresin etkilerinin azaltılması veya stresi kontrol edebilmesi sağlanabilir.Günümüzde hızla değişen teknoloji ve karmaşık örgütsel süreçler, artık bir işi tek başına yapmayı imkânsız hale getirmiştir. Dolayısıyla insanlar, bütün ömürleri boyunca bir takım örgütlerin üyesi olmaktadırlar. Kimi zaman örgütleri etkilemekte, kimi zaman da örgütlerin etkisi altında kalmaktadırlar.Bu süreçte örgüt ? insan ilişkileri her zaman iyi ve istenen düzeyde olmamaktadır. Gerek bireylerden, gerekse örgütten kaynaklanan olumsuzluklar, örgüt ? insan ilişkilerinin sağlıklı bir şekilde yürümesini engellemektedir. Ve dolayısıyla örgütsel yaşam da bir stres kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır.Birey, yaşamının büyük bölümünü geçirdiği, iş yaşamında da `başarılı olma' zorunluluğunun getirdiği endişe ve baskıyı hissetmektedir. Bu durum bir örgütte, en üst düzey yöneticiden, en alt düzey çalışana kadar herkes için geçerlidir. Dolayısıyla stres düzeyi, hem örgütsel hem de bireysel başarı için gerekli düzeylerde tutulabilmelidir. Çalışanların ve örgütlerin memnuniyeti arttırılmalıdır. Bu amaç için de izlenecek yol; kaçınılmaz olan stres olgusunun kaynaklarını tespit etmek ve yönetmek olmalıdır.Bu noktada, yaptığımız alan araştırması ile savunma sanayinin önde gelen kuruluşlarından birinde; iş yerindeki stresin kaynağının neler olduğu ve bu stresin yönetimine ilişkin alınacak önlemlerin neler olabileceği tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma sonuçlarının, bireylerin fiziksel ve ruhsal etkinliklerinin artırılmasına, sundukları hizmetin kalitesinin iyileştirilmesine ve iş tatmininin yükseltilmesine katkısının olacağı düşünülmektedir. Ayrıca elde edilen bilgiler ışığında, `İnsan kaynaklarından nasıl daha etkin yararlanabiliriz?' sorusuna alternatif çözümler geliştirilebilir.Araştırmada, katılımcılara iş yaşamında karşılaştıkları stresin olası nedenleri ve muhtemel olumsuz etkilerinden oluşan bir anket sunulmuş olup, anketteki ifadeleri derecelendirmeleri istenmiştir. İfadeler yüzde yöntemiyle karşılaştırılarak, stres ve olumsuz etkileri ilişkilendirilmiştir.Anahtar kelimeler1. Stres2. İş Yaşamında Stres3. İş Yaşamındaki Stres Faktörleri4. Stres Yönetimi5. Stresör
Özet (Çeviri)
The Management of the Causes of Stress at Work and a Field Study about İt, Master Thesis, Ankara, 2010.With the so called and generally accepted terminology ?the illness of the century?, that is, stress, though considered as a new subject is not a new phenomenon and its history backs to the beginning of human existence. From past to the present times, as human beings we face up considerable amount of situations, in which, we are upset, scared and worried.As mentioned above, the incidents, that caused anxiety in human beings always have existed. And those situations that have made people worried and discouraged are going to be with us in the future.The path to the success, in the life of individuals, is full of difficult decisions, unexpected cases and crisis, that are hard to manage. For this reason, stress is the unavoidable truth of life. Although, sensitivity towards the stress is affected both from work conditions and life environment, everyone is affected by stress to some extent. On the other hand, till the durability limit of an individual, stress contribute, as dynamism and creativity to the life of an individual. An individual can not totally be discarded from the stress, however the effects of it could be decreased or controlled.In today?s world, rapidly changing technology and complex organizational structures make the complishment of a task individually impossible. For this reason, every person must be part of a team or organization several times in the life. While being a part of an organizations, individuals affect organizations and sometimes they are affected from them. In this process, the interaction among the individual and organization is not always at the desired level. Both problems caused by individuals and created by organizations prevent the individual-organization relations to be in its regular way. As a result, organizational life is also a source of stress.A person feels the pressure and anxiety to be successful in his/her work life as he/she feels the same obstacles in the daily life. In an organization, from the top manager to the bottom line worker, everyone is exposed to some degree of stress. The method and the way to keep the stress level, which never dissappears, at an endurable degrees in order to increase both organizational and individual success are to detect the sources of the stress concept and to manage it.At this point, the detection of the sources of stress in the work environment and the probable methods to manage it, in the Turkey?s leading defense sector companies are the basic motivations of this research. This work will probably contribute to the physical and mental activities of individuals and increase the quality of services provided by those individuals, while increasing their motivations as well. In adddition to those, with the relieved new information, alternative human resource management strategies could be developed.The probable causes of stress that are faced by people in the work place and negative impacts of those upon individuals are asked to the participants of the survey and they are asked how much they agree with the relations given in the survey. Then, the answers have been compared according to the percentage method and the stress and its negative impacts are analyzed in detail.Key Words1. Stress2. Stress in Business Life3. The Factors of Stress in Business Life4. Stress Management5. Stressor