Inconel 625 nikel esaslı süperalaşımın elektro erozyon işleme yöntemi ile işlenebilirliğinin araştırılması
Investigation of the machinability of inconel 625 nickel based superalloy using the electrical discharge machining (EDM) method
  1. Tez No: 953336
  2. Yazar: ENES ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL DEMİR, DOÇ. DR. MAHİR AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, Inconel 625 süper alaşımının farklı elektrot malzemeleri kullanılarak elektriksel deşarj işleme (EDM) yöntemiyle işlenmesine odaklanmaktadır. Araştırmanın temel amacı, işlem parametreleri ile elektrot malzemelerinin (bakır, W-Cu ve grafit) yüzey kalitesi, malzeme kaldırma oranı ve elektrot aşınması üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu doğrultuda, EDM deneyleri Taguchi bazlı gri ilişki yöntemi kullanılarak tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, EDM sürecinde akım değerinin işleme performansının artırılmasında belirleyici bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Inconel 625 alaşımı, bakır elektrotlarla işlendiğinde, yüzey kalitesinde W-Cu ve grafit elektrotlara kıyasla sırasıyla yaklaşık %90,57 ve %63,92 oranında iyileşme sağlanmıştır. Ayrıca, optimum işlem koşullarında W-Cu elektrotun aşınma oranı, grafit ve bakır elektrotlara kıyasla sırasıyla yaklaşık %7,59 ve %20,25 oranında daha düşüktür. Malzeme kaldırma oranı açısından grafit elektrotun işleme performansı Cu ve W-Cu elektrotlara kıyasla sırasıyla %206,28 ve %123,33 oranında daha yüksektir. İstatistiksel analiz sonuçları, optimum proseskoşullarının belirlenmesine yönelik geliştirilen tahmin denklemlerinin yüksek doğrulukta sonuçlar verdiğini de göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the electrical discharge machining (EDM) of Inconel 625 superalloy using different electrode materials. The primary objective of the research is to investigate the effects of process parameters and electrode materials (copper, W-Cu, and graphite) on surface quality, material remove rate and electrode wear. In this context, EDM experiments were designed and carried out using Taguchi based grey relation method. The findings reveal that the discharge current plays a decisive role in enhancing machining performance. When Inconel 625 is machined with Cu electrodes, an improvement in surface quality of approximately 90.57% and 63.92% is observed compared to W-Cu and graphite electrodes, respectively. Furthermore, under optimal processing conditions, the wear of W-Cu electrodes is approximately 7.59% and 20.25% lower than that of graphite and copper electrodes, respectively. In terms of material removal rate, the machining performance of the graphite electrode is 206.28% and 123.33% higher than that of Cu and W-Cu electrodes, respectively. The results of the statistical analysis also showed that the predictive models developed for selecting optimal process conditions yield highly accurate results.