The use of VEO for preservice english language teachers' reflective practices: An analysis of challenges and benefits
VEO (video ile geliştirilmiş gözlem) uygulamasının İngilizce öğretmen adaylarının yansıtıcı düşünme becerileri için kullanımı: Zorluklar ve faydaların bir analizi
  1. Tez No: 953337
  2. Yazar: ŞAZİYE TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. PAUL SEEDHOUSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Newcastle University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Eğitim alanında mesleki gelişim için yansıtıcı düşünmenin önemi ve değeri yadsınamaz. Yansıtıcı düşünmenin sağladığı olanaklar ve nasıl uygulandığına ilişkin çok sayıda çalışmanın önem ve yaygınlığına rağmen, eğitimdeki yeni anlayışlar ve teknolojideki gelişmeler nedeniyle daha fazla araştırmaya yer vardır. Bu çalışma, yenilikçi bir video ile yansıtıcı düşünme aracının (VEO) İngilizce öğretmen adaylarıyla Türkiye'deki bir üniversite uygulama dersi bağlamında kullanımını araştırmayı amaçlamaktadır. Ağırlıklı olarak nitel olan bu çalışma, öğretmen adaylarının VEO'yu nasıl kullandıklarını, VEO'nun yansıtıcı düşünme uygulamalarını teşvik etmeye nasıl yardımcı olduğunu ve uygulamayı kullanmanın yararları ve zorluklarının neler olduğunu öğrenmek için karma yöntemli bir araştırma tasarımı uyguladı. Bulgular, VEO kullanmanın öğretmen adaylarının öz değerlendirme, akran ve danışman geri bildirimi yoluyla eksikliklerini fark etmelerine yardımcı olduğunu gösterdi. Uygulamayı kullanmanın öne çıkan faydaları şu şekilde ifade edildi: (1) kendi kendine öğrenmenin görsel bir anlatımını sunarak geri bildirimi daha anlamlı hale getirmek, (2) etiketler aracılığıyla yansıtılacak noktalara rehberlik ederek gözlem ve geri bildirim sürecini kolaylaştırmak, ( 3) daha kolay video incelemelerine olanak sağlamak ve (4) akran gözlemi yoluyla farkındalığı artırmak. Faydalardan çok daha az olarak bildirilen zorluklar arasında (1) öğretme anlarının belirlenmesindeki zorluklar ve (2) cihaz kısıtlamaları nedeniyle uygulamaya sınırlı erişim yer alıyordu.
Özet (Çeviri)
The importance and value of reflection for professional development is undeniable in the field of education. Despite the given importance and prevalence of numerous studies on reflection, its affordances and how it is implemented there remains room for further research due to the new understandings in education and the developments in technology. This study aims to investigate the use of an innovative video reflection tool (VEO) with preservice English language teachers in the context of a Turkish university practicum course. This predominantly qualitative study implemented a mixed-methods research design in order to find out how student teachers used VEO, how VEO helped promote reflective practices and what were the benefits and challenges of using the app. The findings showed that using VEO helped student teachers notice their shortcomings through self-reflection, peer and supervisor feedback. The prominent benefits of using the app were reported as the following: (1) providing a visual account of self-teaching thus rendering feedback more meaningful, (2) providing guidance on points to reflect through tags thus facilitating the observation and feedback process, (3) enabling easier video reviewings and (4) raising awareness through peer observation. Far less than the benefits, the reported challenges were (1) difficulties in identifying teaching moments and (2) limited access to the app due to device restrictions.