Sultanbeyli Devlet Hastanesi afet ve acil durum planı hazırlanması
Preparation of disaster and emergency plan of Sultanbeyli State Hospital
  1. Tez No: 953362
  2. Yazar: HACI MEHMET ÖZVARİNLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GAYE GENCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Ülkemiz, iki kıtayı birbirine bağlayan bulunduğu konum, etrafında süre gelen devletler arası krizler, bitmeyen savaşlar, Orta Doğu ile Avrupa'nın tam ortasında olması itibariyle gerek siyasi gerekse sosyoekonomik açıdan kritik bir öneme sahiptir. Türkiye son on beş yıl başta olmak üzere senelerdir farklı ülkelerden çeşitli sebeplerle çok sayıda göçmen/sığınmacı kabul etmiş ve oturma izni vermiştir. Bu insanlar da kendi yaşam tarzlarını çok da dikkate almadan iş bulma beklentisi ile özellikle büyük şehirlerimize yerleşmişlerdir. İstanbul ve çevre illeri bu aşırı insan yoğunluğunun çok büyük bir kısmını taşımaktadır. Popülasyon bu gibi sebeplerle lineer artarken şehrin olası afetlerden etkilenme riski ise logaritmik artmaktadır. Türkiye her yüz bin kişiye düşen hasta yatağı ve uzman hekim istatistiklerinde Avrupa Birliği verilerinin altındadır. Geçtiğimiz on yıllık süreçte İstanbulda kamu ve özel sektörün işlettiği tam donanımlı birçok yeni hastane hizmet vermeye başlamıştır. Ne var ki artan nüfusa kıyasla nitelikle sağlık hizmeti halen ihtiyacı karşılayacak seviyede değildir. Bulunduğu konum, teknik alt yapı, kalifiye insan gücü ve sayısı gibi faktörlere bağlı olarak her hastanenin muhtemel bir afet durumunda kaldırabileceği yük birbirinden farklıdır. Yaptığımız bu çalışmada T.C. Sağlık Bakanlığı'nın Haziran 2021'de ikinci sürümünü yayınladığı, ABD Kalifornia Hastaneler Birliği'nin ise 2014'de güncellediği kılavuzlardan faydalanarak çeşitli afet senaryolarında hastane özelinde alınması gereken önlemler ve tüm hazırlık sürecinden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Türkiye has a critical importance in terms of both political and socioeconomic aspects due to its location connecting two continents, ongoing international crises around it, and being right in the middle of the Middle East and Europe. Türkiye has accepted and granted residence permits to many immigrants/refugees from different countries for various reasons, especially in the last fifteen years. These people have settled in our big cities, especially with the expectation of finding a job, without taking their own lifestyles into consideration. The Marmara Region and Istanbul carry a very large portion of this extra human load. While the population increases linearly due to such reasons, the risk of the city being affected by possible disasters increases logarithmically. Türkiye is below the European Union data in terms of hospital beds and specialist physician statistics per hundred thousand people. In the last decade, many new fully equipped hospitals operated by the public and private sectors have started to provide services in Istanbul. However, the quality of healthcare services is still not at a level that meets the needs of the increasing population. Depending on factors such as location, technical infrastructure, qualified manpower and number, the load that each hospital can handle in the event of a possible disaster is different. In this study, we have mentioned the precautions to be taken by hospitals in various disaster scenarios and the entire preparation process, using the guidelines published in the second version by the Republic of Turkey Ministry of Health in June 2021 and updated by the US California Hospital Association in 2014.