Savunma tedarik stratejileri bağlamında kritik alanlarda tedarikçi seçiminin matematiksel modellenmesi
Mathematical modeling of supplier selection in critical areas within the context of defense procurement strategies
  1. Tez No: 953377
  2. Yazar: OĞUZHAN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEMDUH BEGENİRBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Industrial and Industrial Engineering, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri ve Milli Güvenlik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Çalışmamızda savunmanın kritik alanlarında kullanılmak üzere alınacak haberleşme sistemi için 8 farklı ülkeden toplam 8 tedarikçinin önem değeri hesaplamaları AHP yöntemiyle Super Decisions programı aracılığıyla yapılmış ve bu önem değerleri hedef programlamada AHP kısıtını oluşturmuştur. Müteakibinde ihtiyaç makamının hedeflerini karşılamak maksadıyla AHP kısıtına ek olarak tedarik süresi, satın alma maliyeti, talep ve taşıma maliyeti kısıtları dâhil edilmiştir. Çalışmada barış, ekonomik kriz, gerginlik, stratejik öncelik, ambargo ve teknolojik üstünlük temasında 6 farklı senaryo uygulanmıştır. Senaryolara ait matematiksel modellerin LİNGO programı üzerinden kodlanıp çözülmesi sonucunda; her senaryo için farklı Z değeri ve farklılaşan tedarikçiler ile çalışılması ortaya çıkmıştır. Senaryoların kurgusuna ve çözüm sonuçlarına göre ilgili savunma tedarik strateji ve yöntemleri ile ilişkilendirilerek ihtiyaç makamının hangi senaryoda hangi yöntemi uygulayabileceğine yönelik çıkarımlarda bulunulmuştur. Bu çalışma, savunma alanında tedarikçi seçimi özelinde hem literatürdeki çalışmalarda kullanılan kriterlerin derlenip analiz edilmesi ile hem savunma strateji/yöntemlerinin SWOT analizi ile karşılaştırılıp yorumlanması ile hem de kritik alımlarda savunma tedariki sürecinde AHP-Hedef Programlama bütünleşik yöntemini kullanması ile farklılaşmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, the importance values of a total of 8 suppliers from 8 different countries, to be used for communication systems in critical defense areas, were calculated using the AHP (Analytic Hierarchy Process) method via the Super Decisions program. These importance values served as the AHP constraint in the target programming. Subsequently, additional constraints, including procurement time, purchasing cost, demand, and transportation costs, were incorporated into the AHP constraint in order to meet the needs of the procurement authority. The study applied six different scenarios based on the themes of peace, economic crisis, period of tension, strategic priorities, embargo, and technological superiority. By coding and solving the mathematical models of the scenarios using the LINGO program, different Z values and varying suppliers emerged for each scenario. Based on the scenario structure and solution results, inferences were made regarding which defense procurement strategy and method the procurement authority could implement in each scenario. This study stands out by compiling and analyzing the criteria used in previous literature on supplier selection in defense, comparing and interpreting defense strategies and methods through SWOT analysis, and employing the integrated AHP-Goal Programming method in critical procurements within the defense procurement process