0-2 yaş bebeği olan annelerde algılanan sosyal desteğin emzirme süresine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the impact of perceived social support on breastfeeding duration in mothers with infants aged 0–2 years
- Tez No: 953381
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU YENGİL TACİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Sosyal destek, bireyin güçlüklerle karşılaştığında çevresinden gördüğü yardım şeklinde ifade edilebilir. Doğum sonrası dönemde annenin edindiği yeni sorumluluklara uyum sağlamasında ve emzirme gibi bebeğin temel ihtiyaçlarını giderirken karşılaştığı sorunlarla başa çıkabilmesinde sosyal destek önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışma ile 0-2 yaş bebeği olan annelerde algılanan sosyal destek düzeyinin emzirme süresine etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniği Mehmetçik Eğitim Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı 0-2 yaş bebeği olan 91 anne dahil edilmiştir. Sosyodemografik özellikler, gebelik ve doğum öyküsü özellikleri, bebeğe ait tanıtıcı özellikler, emzirme durumu ile ilgili özelliklerle annenin doğum sonrası dönemde bebek bakımı ile ilgili yardım alma durumunun sorgulandığı 40 sorudan oluşan anne- bebek tanıtıcı bilgi formu ve 12 soruluk Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) kendi kendine uygulama tekniği ile uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Social support can be defined as the assistance an individual receives from their environment when facing difficulties. Social support plays a significant role in helping mothers adapt to new responsibilities during the postpartum period and cope with challenges related to meeting their baby's basic needs, such as breastfeeding. This study aims to evaluate the impact of perceived social support levels on breastfeeding duration among mothers with infants aged 0–2 years. Materials and Methods: The study included 91 mothers with infants aged 0–2 years, registered at the Mehmetçik Training Family Health Center of the Family Medicine Clinic at the University of Health Sciences Ankara Training and Research Hospital. A 40-question mother-infant information form, which assessed sociodemographic characteristics, pregnancy and birth history, infant characteristics, breastfeeding status, and the mother's access to assistance with infant care during the postpartum period, along with the 12-item Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS), were administered using a self-application technique.