Birinci basamakta emzirmeyen ve emzirmeyi erken bırakan kadınların emzirmenin önündeki engeller, sosyal destek, anksiyete ve depresyon yönünden incelenmesi
Investigation of mothers with breastfeeding problem of early cessation or non-initiation in terms of barriers to breasfeeding, social support, anxiety and depression
  1. Tez No: 608574
  2. Yazar: SENA BOZKURT İLHAN
  3. Danışmanlar: UZMAN HÜSEYİN AKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Birinci Basamakta Emzirmeyen Ve Emzirmeyi Erken Bırakan Kadınların Emzirmenin Önündeki Engeller, Sosyal Destek, Anksiyete Ve Depresyon Yönünden İncelenmesi Giriş ve Amaç: Anne sütüyle beslenme, bebeklerin sağlıklı büyüme ve gelişmelerinin sağlanması açısından çok önemlidir. Bu çalışmada emzirmeyen ve emzirmeyi erken bırakan kadınların emzirmenin önündeki engeller, sosyal destek, anksiyete ve depresyon yönünden incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu vaka-kontrol araştırması, Adana ilindeki 3 Aile Sağlığı Merkezinde bulunan 30 Aile Hekimliği biriminde kayıtlı hiç emzirmeyen ya da ilk 4 ay içinde emzirmeyi bırakan 66 anne ve 4. aydan sonra halen emzirmekte olan 100 anne ile gerçekleştirildi. Katılımcılarda sosyodemogrofik özellikler, obstetrik özellikler, emzirme ile ilgili bilgiler, emzirmeyi bırakma nedenleri ve risk faktörleri sorgulanmıştır. Ardından Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği(HAD), Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği(ÇBASDÖ) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Investigation of Mothers with Breastfeeding Problem of Early Cessation or Non-initiation in Terms of Barriers to Breasfeeding, Social Support, Anxiety and Depression Introduction and Aim: Breastfeeding is very important for the healthy growth and development of babies. The aim of this study was to investigate the barriers to breastfeeding and to evaluate social support, anxiety and depression among women who are not breastfeeding and who stop breastfeeding early. Materials and Methods: This case-control study was conducted with 66 mothers who had never breastfed or stopped breastfeeding in 4 months after delivery and 100 mothers who were still breastfeeding after 4 months. The study was carried out in 30 Family Medicine Units of 3 Family Health Centers in Adana. Sociodemographic features, obstetric characteristics, information about breastfeeding, reasons and risk factors for stopping breastfeeding were questioned. Then, Hospital Anxiety and Depression Scale (HAD) and Multidimensional Perceived Social Support Scale (MSASSS) were applied.