Ambalaj sektöründe kullanılma potansiyeli olan uçucu korozyon inhibitörünün (VCI) geliştirilmesi
Development of volatile corrosion inhibitor (VCI) with potential for use in packaging industry
  1. Tez No: 953391
  2. Yazar: AHMET KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ GERENGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Kimya, Kimya Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Chemistry, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kompozit Malzeme Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmada, bor-amin kompleksi, karboksilik asit ve ester gruplarını içeren uçucu korozyon inhibitörü (VCI) karışımının, %3,5 NaCl çözeltisi içindeki St37 karbon çeliğinin korozyon davranışı üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. VCI'nin korozyona karşı ne kadar etkili koruma sağladığını belirlemek için elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EIS) ve tafel polarizasyonu (TP) testleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, inhibitörün etkinliğini doğrulamak için sanayide yaygın bir şekilde kullanılan TL-8135-0043 standardına uygun VCI testleri gerçekleştirilmiştir. Buna ek olarak, inhibitörün çelik yüzeyinde oluşturduğu koruyucu kaplamayı incelemek için taramalı elektron mikroskobu (SEM), enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi (EDAX) ve atomik kuvvet mikroskopu (AFM) kullanılmıştır. EIS bulguları, daha yüksek VCI konsantrasyonları ile ilişkili olarak korozyon direncinde belirgin bir artış olduğunu göstermiştir. Nyquist grafiklerinin analizi, VCI'nın %71,24 koruma sağladığını ortaya koydu. Karakterizasyon sonuçları, inhibitörün yüzeye yapışarak yük transferini engellediğini ve korozyon hızını azalttığını göstermiştir. TP testleri, VCI'nın anodik tip inhibitör olarak işlev gördüğünü ve esas olarak anodik çözünmeyi engellediğini ortaya koymuştur. VCI testi TL-8135-0043 standartlarına göre gerçekleştirilmiştir ve VCI ile emprenye edilmiş kağıtla kaplı metal numunelerde 30 güne kadar korozyon belirtisi görülmemiştir. SEM-EDAX ve AFM değerlendirmeleri, inhibitörün metal yüzeye yapıştığını ve koruyucu bir tabaka oluşturduğunu doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of a volatile corrosion inhibitor (VCI) mixture containing boron-amine complex, carboxylic acid, and ester groups on the corrosion behavior of St37 carbon steel in a 3.5% NaCl solution was evaluated. The efficacy of the VCI in providing corrosion protection was determined through the implementation of electrochemical impedance spectroscopy (EIS) and Tafel polarization (TP) tests. Furthermore, VCI tests that were compliant with the TL-8135-0043 standard, a prevalent industry standard, were performed to validate the effectiveness of the inhibitor. In addition, scanning electron microscopy (SEM), energy-dispersive X-ray spectroscopy (EDAX), and atomic force microscopy (AFM) were utilized to examine the protective coating formed by the inhibitor on the steel surface. The findings of the Electrochemical Impedance Spectroscopy (EIS) analysis indicated a substantial enhancement in corrosion resistance that was concomitant with elevated Vanadium-based Corrosion Inhibitors (VCI) concentrations. A thorough analysis of the Nyquist plots indicated that VCI offered 71.24% protection. The characterization results demonstrated that the inhibitor adheres to the surface, thereby impeding charge transfer and decreasing the corrosion rate. The results of the TP tests demonstrated that VCI functions as an anodic-type inhibitor, primarily inhibiting anodic dissolution. The VCI test was conducted in accordance with the standards delineated in TL-8135-0043, and no indications of corrosion were observed on metal samples covered with VCI-impregnated paper for a period of up to 30 days. The use of SEM-EDAX and AFM evaluations revealed that the inhibitor adheres to the metal surface, forming a protective layer.