Mikro ölçekli işletmelerde enerji yatırımlarının analizi: Tokat ili örneği
Analysis of micro scale enterprises' energy investments: Tokat
- Tez No: 399478
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH COŞKUN ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Günümüzde enerji; gelişmişlik, bağımsızlık ve refah göstergesi haline gelmiştir. Enerji kaynakları ve enerji üretim teknolojileri bakımından milli kaynaklarını kullanan ülkeler diğer ülkelere daha az bağımlı olarak kabul edilmektedirler. Türkiye hem kaynak hem de teknoloji bakımından kısmen de olsa dışa bağımlı bir durumdadır. Bu durumun ortadan kaldırılmasının en önemli yolu ise enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve teknolojinin millileştirilmesidir. Enerji kaynaklarının ve üretim tesislerinin çeşitlendirilmesi için farklı boyutlarda enerji üretim tesislerinin yaygınlaştırılması gerekmektedir. Çalışma küçük işletmelerin dahi rahatlıkla kurabilecekleri bir güneş enerjisi ünitesi farklı yönlerden değerlendirmektir. Çalışma bunun yanında mikro ölçekli işletmeleri sübvanse edecek bir enerji ünitesi yatırımı seçeneği ortaya koyabilmeyi ve bu yatırımın finansmanında kaynak sağlayıcılar tarafından istenen bazı finansal hesaplamalara ilişkin örnek teşkil etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada öncelikle enerji kaynakları ve enerji ile ilgili bazı bilgiler verilmiştir. Sonrasında ise bu enerji kaynaklarının finansmanında kullanılabilecek kaynaklardan bahsedilmiştir. Tokat Küçük Sanayi Sitesinde yerleşik bir işletmenin kendi elektriğini üretmek için kullanabileceği PV ünitesi teknik ve finansal açıdan analiz edilerek çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present day, energy has become symbol of development and welfare. It has been thought that countries who utilize their own resources, in terms of energy resources and energy production technology, have been less dependent compared to others. Turkey, in both resource and technology, has been partially dependent to outsource. The most important way to resolve this issue is that to diversify energy resources and to nationalize technology. In order to diversify energy resources and manufacturing facilities, energy manufacturing facilities should be disseminated in various extents. The macro level purpose of the study is to evaluate solar energy unit which can be built in by trivial enterprises. In addition to this, this study has aimed both to reveal an option of micro scaled enterprises that can be subsidized by an energy unit, and to be an example related to financial calculations required by funders who supported this investment. In this study, some information related to energy resources and energy itself has been provided. Afterwards, resources which can be used for the funding of these energy resources have been mentioned. In Tokat Trivial Industrial City, a PV unit which can be used so as to generate its own electricity has been analyzed both technically and financially, being assembled of alternative financial resources. This has been been the final step of the study.