Koruyucu tedaviye rağmen iskemik inme geçiren hastaların etiyolojik, klinik, görüntüleme ve prognostik değerlendirmesi
Etiological, clinical, imaging, and prognostic evaluation of patients who experienced ischemic stroke despite prevention therapy
  1. Tez No: 953407
  2. Yazar: HASRET UÇAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ULUFER ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
İskemik inmeye yönelik koruyucu tedaviler hastalığın önlenmesini veya tekrarlamasını engellemek için verilmekte olup antiagregan ve antikoagülan tedavileri içermektedir. Bu çalışmanın amacı koruyucu tedaviye rağmen iskemik inme geçiren hastaların etiyolojik, klinik, görüntüleme ve prognostik bulguları değerlendirmektir. Çalışmaya, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Nöroloji kliniğinde düzenli koruyucu tedavi kullanmasına rağmen iskemik inme geçiren ve yatırılarak tedavisi yapılan 208 hasta dâhil edildi. İlk kez iskemik inme geçiren 111 hasta A grubu, tekrarlayan iskemik inme geçiren 97 hasta ise B grubu olarak ayrıldı. Demografik özellikler, kronik hastalıklar ve ek ilaçlar ile koruyucu tedaviler kaydedildi. Akut iskemik inmenin görüntüleme, elektrokardiyografi (EKG), ekokardiyografi (EKO) bulguları; hastaların yatış yerleri ve yatış süreleri kaydedildi. İnme alt tipi Trial of Org 10172 in Acute Stroke Treatment (TOAST), ilk yatış ve taburculuktaki nörolojik fonksiyonlar National Institutes of Health Stroke Scale (NIHSS), günlük yaşam aktivitelerindeki bağımsızlık düzeyi Modifiye Rankin Ölçeği (mRS) ile değerlendirildi. Kronik kardiyak hastalığa bakıldığında; A grubunda birden fazla kardiyak tanı görülme oranı %74,8 iken B grubunda ise %49,5'ti (p0,05).
Özet (Çeviri)
Ischemic stroke prevention therapy (PT) is given to prevent or avoid recurrence of the disease and includes antiaggregant and anticoagulant therapies. The aim of this study was to investigate the etiologic, clinical, imaging and prognostic findings of patients with ischemic stroke despite PT. The study included 208 patients who had ischemic stroke despite receiving regular PT and were hospitalized in the Neurology of Zonguldak Bülent Ecevit University Hospital. 111 patients with first ischemic stroke were included in group A and 97 patients with recurrent ischemic stroke were included in group B. Demographic data, history of chronic diseases, additional medications and PT were recorded. Imaging findings of acute ischemic stroke, electrocardiography and echocardiography findings, hospitalization locations and duration were recorded. Stroke subtype was assessed by Trial of Org 10172 in Acute Stroke Treatment (TOAST), neurological functions at hospitalization and discharge by National Institutes of Health Stroke Scale (NIHSS), and independence in activities of daily living by Modified Rankin Scale (mRS). In terms of chronic cardiac disease, the rate of multiple cardiac diagnoses was 74.8% in group A and 49.5% in group B (p0.05).