Çevre örneklerindeki tellür elementinin nanopartikül yardımıyla düşük limitlerde tayin limitlerinin araştırılması
Investigation of low limits for the determination of tellurium in environmental samples using nanoparticles
- Tez No: 953408
- Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Elementel kirleticiler eser miktarda da olsa doğada hem çevre hem de canlılar üzerinde olumsuz etkileri vardır. Günümüz teknolojisinde bu kirleticilerin eser miktarda tayinleri, her ne kadar analiz cihazlarla yapılabilse de örnek ortamındaki matriks düşük tayin limitlerinde analizini zorlaştırmaktadır. Bu nedenle, analitin matriks ortamından alınıp, zenginleştirilerek daha düşük tayin limitlerinde ölçüm yapılması ihtiyacı doğmuştur. Bu çalışmada, doğada nadir bulunan Tellür (Te) elementi'nin daha düşük limitlere inilmesi amaçlanmıştır. Bunun için, yeni bir yöntem olarak, bakır nanopartikül ile matriks ortamından adsorblanarak, Atomik Abdorbsiyon Spektrometresi (FAAS) ile tayini gerçekleştirilmiştir. Analitin ışınla temas süresini uzatarak daha düşük tayin limitlerine ulaşılması amacıyla ayrıca FAAS cihazına yarıklı kuvars tüp ( YKT ) yerleştirilerek hem normal hemde YKT kullanılarak tayin limitleri karşılaştırılmıştır. Analize hazırlık aşamasında Te elementinin ön deriştirme ile matriks ortamından ayrıştırılıp zenginleştirilmesi için uygun ekstraksiyon yöntemi olarak Katı Faz Mikro Ekstraksiyon (KFME) yöntemi kullanılmıştır. Katı Faz Mikroekstraksiyonunun (KFME) temel prensibi; sıvı bir numunedeki analitin seçicilik özelliğini kullanarak bir adsorban yardımıyla matriks ortamdan alınıp daha sonra uygun bir çözücü ile geri kazanılmasına dayanır. Bu ekstraksiyon yönteminde analitin maksimum düzeyde geri kazanılması, matriks ortamının etkisinin minimuma indirilmesi ve bu sayede düşük tayin limitlerinin belirlenmesi için uygun çalışma şartları (optimum koşullar) belirlenmiştir. Optimum koşullar; pH tampon miktarı, uygun pH, çalkalama şekli, çalkalama süresi, sıcaklık ve nanopartikül miktarı parametreleri ile belirlenerek YKT' li ve YKT' siz analiz için belirlenen optimum koşullarda, gözlenebilme sınırı ( LOD ) ve tayin sınırı ( LOQ ) belirlenmiştir. Bu aşamada Normal FAAS ile yapılan analizlere göre Cu nanapartikülle tutturulmuş Te elementinin YKT ile analizinde 175,81 kat bir iyileştirme olduğu tespit edildi. Bu çalışmada görüldü ki Cu nanaopartiküller Te elementini bünyesine alarak bir önderiştirme sağlanmıştır. Bu çalışma bir çevre çalışmasıda kabul edilebilinir. Hem çözeltide Te arınıyor, hemde tellür Bakır çiçek nanopartikülde toplanarak saf olarak elde edilebilmektedir. Bunun üzerine Diyarbakır Organize sanayi bölgesinde alınan örnekler analiz edildi. Bu örneklerde Tellür elementine rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Elemental pollutants, even in trace amounts, have negative effects on both the environment and living organisms in nature. Although trace amounts of these pollutants can be determined by analysers in today's technology, the matrix in the sample environment makes it difficult to analyse at low determination limits. For this reason, there is a need to remove the analyte from the matrix environment and enrich it and measure it at lower determination limits. In this study, it is aimed to analyse the rare element Tellurium (Te) at lower limits. For this purpose, as a new method, it was adsorbed from the matrix medium with copper nanoparticles and determined by Atomic Absorption Spectrometry (FAAS). In order to reach lower determination limits by extending the contact time of the analyte with the beam, a slit quartz tube (SST) was also placed in the FAAS device and the determination limits were compared using both normal and SST. Solid Phase Microextraction (SFME) method was used as a suitable extraction method for the separation and enrichment of Te element from the matrix medium by pre-concentration in preparation for analysis. The basic principle of Solid Phase Microextraction (SFME) is that the analyte in a liquid sample is removed from the matrix medium with the help of an adsorbent using its selectivity and then recovered with a suitable solvent. In this extraction method, suitable operating conditions (optimum conditions) have been determined for maximum recovery of the analyte, minimising the effect of the matrix medium and thus determining low determination limits. The optimum conditions; pH buffer amount, appropriate pH, shaking method, shaking time, temperature and nanoparticle amount parameters were determined and the limit of observability (LOD) and limit of determination (LOQ) were determined at the optimum conditions determined for analysis with and without YKT. At this stage, it was determined that there was a 175.81-fold improvement in the analysis of the Te element attached with Cu nanaparticles with YKT compared to the analysis performed with normal FAAS. In this study, it was seen that Cu nanoparticles were incorporated into the Te element and an enhancement was provided. This study can be considered as an environmental study. Both Te is purified in the solution and tellurium can be collected in the copper flower nanoparticle and obtained pure. On this, samples taken from Diyarbakır Organised Industrial Zone were analysed. Tellurium element was not found in these samples.