Yay kütle diferansiyel denkleminin nümerik çözümleri
Numerical solutions of the spring-mass differential equation
- Tez No: 953406
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP OTURANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Lineer olmayan yay kütle sistemi problemleri, analitik çözümü elde edilemeyen diferansiyel denklem sistemleri ile ifade edilir. Bu çalışmada, lineer olmayan yay kütle diferansiyel denkleminin nümerik çözümleri yarı analitik yöntemlerle incelenmiştir. Diferansiyel dönüşüm yöntemi, Adomian ayrıştırma yöntemi ve varyasyonel iterasyon yöntemi kullanılmıştır. Sonuçlar Runge-Kutta yöntemi sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Hesaplamalar Maple paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonunda grafik ve liste olarak analizleri incelenmiştir. Sonuç olarak, Adomian ayrıştırma yöntemi doğruluk ve Runge-Kutta yöntemine yakınlık açısından başarılı bir yöntem olarak öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Nonlinear spring-mass system problems are represented by differential equations with numerical solutions. Numerical solutions of the nonlinear spring-mass differential equation were obtained using the Differential Transformation Method (DTM), Adomian Decomposition Method (ADM) and Variational Iteration Method (VIM). The results were compared with those of the Runge-Kutta (RKF) method. All calculations were performed using the Maple software package. At the conclusion of the study, the analyses were examined through graphical representations and tabulated data. As a result, the Adomian decomposition method emerged as a successful approach in terms of both accuracy and closeness to the Runge-Kutta method.