Sedanter bireylerin sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumlarının incelenmesi
Examination of sedentary individuals attitudes towards healthy nutrition
  1. Tez No: 953409
  2. Yazar: GAMZE TEMEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu araştırma, sedanter bireylerin sağlıklı beslenmeye yönelik tutumları çeşitli demografik incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini, yaşları 18 ile 64 arasında değişen 200 yetişkin birey oluşturmuştur. Araştırmada Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği ve demografik bilgi formu kullanılmıştır. Çalışmada, kadın bireylerin erkeklere göre sağlıklı beslenmeye yönelik daha olumlu tutumlara sahiptir. 31-40 yaş grubunun ise duygusal beslenme tutumlarında daha bilinçli olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca spor yapan bireylerin, yapmayanlara göre hem bilgi hem de davranış boyutlarında daha olumlu tutumlar sergiledikleri görülmüştür. Zararlı alışkanlıkları olmayan bireylerin beslenme bilgi düzeyleri anlamlı şekilde daha yüksek çıkarken, boy uzunluğu ve gelir düzeyi gibi değişkenlerin beslenme tutumları üzerinde anlamlı bir fark çıkmamıştır. Sağlıklı beslenme tutumlarının yalnızca bireysel bilgi düzeyinden değil aynı zamanda fiziksel aktivite, yaşam tarzı, cinsiyet ve zararlı alışkanlıklar gibi çok boyutlu faktörlerden etkilendiğini göstermektedir. Bireylerin bilgi düzeylerini davranışa dönüştürebilmeleri için çevresel destek, motivasyonel etmenler ve sağlık okuryazarlığı düzeylerinin artırılması gerektiği söylenebilir. Sağlıklı beslenme davranışlarının yalnızca bilgi düzeyiyle sınırlı kalmadığını, çok boyutlu sosyal ve davranışsal etkenlerin bu süreçte belirleyici rol oynadığını göstermektedir. Bireylerin beslenme konusundaki bilgilerini sağlıklı yaşam davranışlarına dönüştürebilmeleri için çevresel koşulların iyileştirilmesi, sağlık okuryazarlığının geliştirilmesi ve motive edici toplumsal destek mekanizmalarının güçlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the attitudes of sedentary individuals toward healthy eating in terms of various demographic factors. The sample consisted of 200 adults aged between 18 and 64. The Healthy Eating Attitude Scale and a demographic information form were used in the study. The study found that women have more positive attitudes toward healthy eating than men. The 31-40 age group was found to be more conscious of emotional eating attitudes. Additionally, individuals who engage in sports exhibit more positive attitudes than those who do not, both in terms of knowledge and behavior. While individuals without harmful habits had significantly higher levels of nutrition knowledge, variables such as height and income level did not show a significant difference in nutrition attitudes. This indicates that healthy eating attitudes are influenced not only by individual knowledge levels but also by multidimensional factors such as physical activity, lifestyle, gender, and harmful habits. It can be said that environmental support, motivational factors, and increased health literacy levels are necessary for individuals to be able to translate their knowledge levels into behavior. This shows that healthy eating behaviors are not limited to knowledge levels, but that multidimensional social and behavioral factors play a decisive role in this process. To enable individuals to translate their knowledge about nutrition into healthy lifestyle behaviors, it may be necessary to improve environmental conditions, enhance health literacy, and strengthen motivational social support mechanisms.