Duygu düzenleme eğitim programının ergenlerin duygu düzenleme becerilerine, empati becerilerine ve gelecek vizyonlarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of emotion regulation training program on adolescents' emotion regulation skills, empathy skills and future visions
  1. Tez No: 953413
  2. Yazar: AHMET TEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAĞLAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Sağlık Eğitimi, Education and Training, Psychology, Health Education
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu araştırma, Duygu Düzenleme Eğitim Programı'nın ergenlerin duygu düzenleme becerilerine, empati eğilimlerine, geleceklerine ilişkin görüşleri üzerindeki etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve metot: Bu araştırmada, deneysel yöntemlerden ön test, son test ve kalıcılık testlerin yapıldığı kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, 2024-2025 Eğitim-Öğretim yıllarında Mersin İlinde Anadolu Lisesi'nde öğrenim gören 9. ve 10. Sınıfa devam eden, yaşları 14 ile 16 arasında değişen öğrencilerden seçilmiştir. Çalışma grubu toplam 50 (deney grubu=25, kontrol grubu=25) öğrenciden oluşmaktadır. Veriler, Yarı yapılandırılmış görüşme formu, Duygu Düzenleme Ölçeği, Ergen Empati Eğilim Ölçeği ve Gelecek Vizyonları ölçekleri kullanılarak toplanmıştır. Deney grubuna, 11 oturumluk Ergenlere yönelik hazırlanan Duygu Düzenleme Eğitim Programı uygulanmıştır. Kontrol grubu herhangi bir programa dahil edilmemiştir. Grupların normalliğini kontrol etmek için Kolmogorov-Smimov ve Shapiro-Wilk normallik testleri ve çarpıklık basıklık değerlerine bakılmıştır. Grupların ön test ve son test puanlarında anlamlı farklılığın olup olmadığını anlamak için ilişkili örneklem t testi, deney ve kontrol grupları karşılaştırmaları için bağımsız t testi, kalıcılığı belirlemek için deney grubu son test ve kalıcılık testi puanlarında fark olup olmadığı anlamak için ilişkili örneklem t testi kullanılmıştır. Nitel veriler ise içerik analizinden yararlanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study has been conducted to determine the effect of Emotion Regulation Training Program on adolescents' emotion regulation skills, empathy tendencies, and their views about their future. Material and Method: In this study, among experimental designs, a control group experimental design with pre-test, post-test and retention tests was used. The study group of the research was selected from the 9th and 10th grade students, aged between 14 and 16, attending Anatolian High School in Mersin Province in the 2024-2025 academic years. The study group consisted of 50 students. Data was collected using a semi-structured interview form, Emotion Regulation Scale, Adolescent Empathy Tendency Scale and Future Visions Scales. The experimental group received the 11-session Emotion Regulation Training Program for Adolescents.The paired sample t test was used to determine whether there was a significant difference in the pre-test and post-test scores of the groups, the independent t test was used to compare the experimental and control groups, and the paired sample t test was used to determine whether there was a difference in the post-test and retention test scores of the experimental group to determine retention. Qualitative data was analyzed by using content analysis. Results: After the training program, it was found that there was a significant difference in the emotion regulation skills, empathic tendencies and positive attitudes towards their future. Conclusion: It was concluded that the emotion regulation training program prepared for adolescents had a positive effect on adolescents' emotion regulation skills, empathic tendencies and positive attitudes towards their future.